Cachová a Baar mistry republiky ve vícebojích

neděle 30. května 2010
Kateřina Cachová a Pavel Baar vyhráli ve Staré Boleslavi domácí šampionát vícebojařů. Junioři Helcelet a Štefek splnili limit pro MSJ.

Při neúčasti Elišky Klučinové a Jany Korešové, které souběžně závodily na mítinku v Götzisu, byla bývalá dorostenecká mistryně světa a juniorská vicemistryně Evropy Kateřina Cachová jasnou favoritkou na zisk svého prvního mistrovského titulu v seniorské kategorii. Dvacetiletá atletka z Vítkovic tuto roli potvrdila, když šla do čela mistrovského závodu hned od první disciplíny a ve vedení vydržela až do konce. „Ale nebylo to úplně podle mých představ. První den mi sice docela vyšel, ale na dálce jsem si v prvním pokusu udělala něco s kotníkem a zbytek skákala na druhou nohu. V oštěpu se zase ozvalo mé zranění tricepsu ze zimy. Ale snad to bude dobré,“ prohlásila Cachová.

Novopečená mistryně republiky Kateřina Cachová, foto: J. Kucharčík

V konečném součtu svěřenkyně trenéra Michala Buzka nasbírala 5414 bodů, o 269 b více než druhá závodnice pořadí, jíž byla Jitka Moudrá z Olympu Brno. Čtyřiadvacetiletá atletka, kterou jsme byli zvyklí vídat spíše ve výškařském sektoru, tak svůj návrat k vícebojům oslavila republikovým stříbrem. „Vícebojům jsem se věnovala jako dorostenka a juniorka, výkonnostně mi z toho začala vyčnívat výška, tak jsem se zaměřila na ní. Jenže zjistila jsem, že se svou postavou má v této disciplíně své limity a už se nezlepším,“ vysvětlila výškařka s osobním rekordem 183 cm, proč si po letech znovu vyzkoušela víceboj. „Skoro jsem se na závod nepřipravovala, takže si myslím, že pokus docela vyšel,“ okomentovala svých 5155 b Moudrá, která po tomto úspěchu sice na výšku zcela nezanevře, její příprava však bude směřovat k všestrannosti.

Třetí příčku i přes atak domácí Hany Kavínové na osmistovce uhájila Markéta Malariková z Břeclavi. V konečném součtu měla po zisku 4893 b vůči své soupeřce k dobru 14 bodů. Stará Boleslav se tak dočkala medaile alespoň v kategorii do 22 let, kde Cachovou a Malarikovou doplnila na stupně vítězů další domácí atletka Eliška Škaloudová.

Mezi muži měl dlouho nejvíce nakročeno k titulu Adam Nejedlý z Dukly Praha, pak ale zaváhal v disku, kde hodil jen 36.80 m, a začal se na něj dotahovat  Pavel Baar závodící za Jiskru Litomyšl. Úřadující mistr republiky z haly pak i díky OR v oštěpu 62.24 m Nejedlého skutečně předstihl a v závěrečné patnáctistovce své prvenství už udržel. „První den se mi moc nevydařil, ztratil jsem asi 150 bodů, ale konečně jsem prolomil nezdary druhého dne. Klíč byl v překážkách, které jsem hodně natrénoval spolu s Romanem Šebrlem a trenérem Daliborem Kupkou v JAR. A když jsem pak nezaváhal v disku, který se naopak Adamovi nevydařil, začal jsem věřit, že by se mi mohlo povést ho porazit,“ popsal 26letý Baar, pro něhož je to spolu s halovým prvenstvím už druhý titul v jedné sezoně. „To je super. Snad se mi podaří ještě nějaké body přidat a třeba i zaútočit na limit pro mistrovství republiky,“ věří Baar, který  nasbíral ve dvoudenním klání 7650 a v konečném součtu porazil Nejedlého o 36 b. Třetí byl již s odstupem vloni stříbrný medailista František Staněk z USK Praha.

V šampionátu do 22 let vyhrál Nejedlý před Jaroslavem HedvičákemJanem Solfronkem. V juniorské kategorii se podařilo Adamu Sebestianovi Helceletovi Michalu Štefkovi splnit limit ČAS na letní MSJ v kanadském Monctonu. Zvláště Helceletových 7579 b je přitom výtečný výkon, který ho v současnosti řadí na třetí místo v juniorských světových tabulkách. "A to mají oba ještě rezervy a mohou se zlepšit," podotkl šéftrenér Tomáš Dvořák.

Zajímavostí závodu byl start hostujících závodníků. Nejlépe se vedlo Novozélanďance Sarah Cowleyové, která získala 5652 b. Dlouho se činil i Slovák Slaven Dizdarevič, po disku však své účinkování v soutěži ukončil.

Medailisté:
Muži: 1. Baar (Litomyšl) 7650, 2. Nejedlý (Dukla) 7614, 3. Staněk (USK) 7460
Muži do 22 let: 1. Nejedlý (Dukla) 7614, 2. Hedvičák (AC Pardubice) 7014, 3. Solfronk (Jablonec n. N.) 6610
Junioři: 1. Helcelet (Turnov) 7579, 2. Štefek (Frýdek Místek) 7233, 3. Brož (Turnov) 6853

Ženy: 1. Cachová (Vítkovice) 5652, 2. Moudrá (Ol. Brno) 5155, 3. Malariková (Břeclav) 4893
Ženy do 22 let: 1. Cachová (Vítkovice) 5652, 2. Malariková (Břeclav) 4893, 3. Škaloudová (St. Bol.) 4081
Juniorky: 1. Komrsková (Zlín) 4805, 2. Galertová (USK) 4746, 3. Mikešová (Tábor) 4389