přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Bystrici kralovali skvělí Uchov a Vlašičová

Rus Ivan Uchov si na výškařském mítinku v Banské Bystrici upevnil pozici lídra tabulek výkonem 238 cm, Vlašićová zkoušela i světový rekord. V článku též výsledky z Otrokovic a Melbourne.

Démon jménem Ivan Uchov řádí dál. Třiadvacetiletý vítěz letošního ročníku Moravské výškařské tour se blýskl i u našich východních sousedů, kde posunul rekord Banskobystrické laťky a současně i nejlepší letošní výkon na světě na 238 cm. Druhé místo obsadil Brit Samson Oni, který předvedl úspěšný skok přes laťku položenou o sedm centimetrů níže, třetí byl s 228 cm Ukrajinec Viktor Šapoval. 
Ženská soutěž měla dle očekávání jasnou vládkyni v Chorvatce Blance Vlašičové. Světová šampionka z Berlína splnila svým pátým skokem v soutěži dvoumetrovou normu a už jako jistá vítězka se napodruhé přenesla i přes 204 cm. Posléze se jako již mnohokrát předtím pokoušela o překonání světového rekordu, splnění svého snu však musela znovu odložit. "Příliš jsem chtěla. Třetí pokus byl dobrý, kéž by se mi takový povedl hned napoprvé," řekla vládkyně současné výšky, za níž v soutěži skončila Švédka Ema Greenová v osobním maximu sezony 195 cm. Třetí příčku vybojovala Ruska Kljuginová. Jediná Češka v soutěži, Barbora Laláková, obsadila se 185 cm šesté místo.
Výsledky Banskobystrické laťky
   
Otrokovice
Prvním dnem začal v Otrokovicích 12. ročník mezinárodního mítinku Obaly Morava. Na programu byly hladké a překážkové běhy na netradičních 40 yardů a soutěže ve vrhu koulí. Tu mužskou vyhrál Jan Marcell výkonem 19.19 m , Roman Šebrle se prezentoval výkonem 15.24 m. Ženskou kategorii ovládla Jana Kárníková, která své náčiní poslala v poslední sérii na 16.96 m. Na překážkách slavila úspěch vícebojařka Jana Korešová, která měla stejný součet dvou časů 11.28 jako ukrajinská specialistka Olena Janovská, ve prospěch závodbnice USK však hovořil lepší z dílčích časů (5.60 vs 5.64). Třetí byla Eliška Klučinová s 11.86. V mužích si připsal vítězství reprezentant Slovenska Matúš Janeček 10.41 (5.24+5.17) před Pavlem Sedlákem 10.47 a vicebojařem Pavlem Baarem 10.75. Hladkých 40y ovládli Ukrajinci Rumin (4.72) a Pogorelcov (4.79), třetí skončil Petr Lichý z Opavy (4.79). V ženách zvítězily domácí závodnice z Jiskry Otrokovice Koudelková (5.44) s Havlíkovou (5.46), na stupně je doprovodila zlínská Henešová (5.63).  
Zpravodajství  z mítinku na Facebooku

Melbourne
O nejlepší výkon prvního z mítinků nově zavedeného seriálu IAAF World Challenge, kam patří i Zlatá tretra Ostrava, se v australském Melbourne postaral Keňan David Rudisha, který protnul cíl osmistovky ve vynikajícím čase 1:43.15. Další z rekordů mítinku vytvořila novozélandská koulařka Valerie Viliová, olympijská vítězka z Pekingu poslala své náčiní do vzdálenosti 20.05 m. V  oštěpu měl Fin Tero Pitkämäki co dělat s dalším z atletů Nového Zélandu Stuartem Farquharem, nakonec ho po výkonu 83.32 m porazil o pouhých 6 cm. Daleko za očekáváním skončila vyhlížená tyčka s domácí star Stevenem Hookerem. Olympijský vítěz i mistr světa z Berlína, kde získal zlato navzdory svalovému zranění, předvedl v sektoru jen svoji základní výšku 565 cm, o dva decimetry výše však už ztroskotal.
Výsledky z mítinku  v Melbourne

Adam Pražák

Vytisknout