přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. června 2017, 10:45

Byla schválena nominace na ME družstev

Předsednictvo Českého atletického svazu schválilo nominaci na mistrovství Evropy družstev, které se bude konat o posledním červnovém víkendu ve francouzském Lille.

Česká reprezentace si vybojovala účast mezi evropskou elitou před dvěma lety v řeckém Heraklionu, kde ovládla první ligu mistrovství Evropy družstev, čímž si zajistila účast v klání mezi nejlepšími týmy starého kontinentu, které bude hostit francouzské Lille. Naši atleti odjedou na ME družstev v téměř nejsilnější možné sestavě. Chybět bude po konzultaci s šéflékařem atletické reprezentace Jiřím Neumannem a doktorkou Karolínou Bílkovou pouze překážkářka Zuzana Hejnová. Ti Hejnové start na Evropě nedoporučili, tři náročné starty na mistrovství Evropy družstev by pro Zuzaninu achilovku znamenaly velký risk. "Mrzí mě, že ve Francii s týmem nebudu, reprezentovat pro mě vždy bylo a bude čest,“ řekla Hejnová.

Ambice českého týmu prozrazuje šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák. „Výkonnost našich atletů v letošním roce vypadá velice dobře, ale podobně jsou na tom i ostatní federace, se kterými budeme soupeřit. Nebude to vůbec jednoduché a předpokládám, že budeme bojovat s Řeckem a Běloruskem o udržení ve skupině. Uvidíme, v jaké sestavě přijedou Nizozemci. Do Lille odjíždíme v plné síle. Chybět bude pouze Zuzana Hejnová. Naši ostatní závodníci, kteří jsou na předních místech evropských tabulek, budou ve Francii reprezentovat a věřím, že řada z nich předvede kvalitní výkony a zároveň tedy přínosné bodové zisky,“ uvedl. 

Mezi hlavní mužské opory se jistě počítá loňský vítěz Diamantové ligy v hodu oštěpem Jakub Vadlejch, který letos prokazuje vynikající a stabilní formu. Na dvoustovce se představí Pavel Maslák, jemuž se právě na této distanci podařilo při republikovém šampionátu vylepšit vlastní národní rekord. Na patnáctce bude startovat bronzový medailista z HME v Bělehradě Filip Sasínek a na trojce nás podrží Jakub Holuša. Nesmíme zapomenout ani na další čerstvé české rekordmany, kterými jsou koulař Tomáš Staněk, jenž dokázal letos poslat své náčiní za dvaadvacet metrů a vévodí evropským tabulkám a dálkař Radek Juška, který zastává v evropských statistikách také pozici leadera. Tradiční oporou je i tyčkař Jan Kudlička.

V nominaci nechybí ani oštěpařka Barbora Špotáková, která si každým závodem vylepšuje sezónní maximum. Podobně je na tom i výškařka Michaela Hrubá. Patnáctku poběží Kristiina Mäki. Ta si ve středu v Huelvě zaběhla druhý nejlepší kariérní čas. Na trojku byla nominována Simona Vrzalová. Na čtvrtce překážek budeme spoléhat na bohaté zkušenosti Denisy Rosolové. Výraznější bodové zisky by mohly přidat i kladivářka Kateřina Šafránková, tyčkařka Romana Maláčová nebo Lucie Sekanová na stýplu.

Česká reprezentace se v rámci mistrovství Evropy družstev utká s týmy Francie, Velké Británie, Německa, Polska, Španělska, Ukrajiny, Itálie, Nizozemka, Řecka a Běloruska. Soutěže budou poprvé v historii třídenní. Novinkou jsou rozběhy na všechny hladké a překážkové sprinty. Mistrovství Evropy družstev proběhne ve dnech 23.-25. června. 

Nominaci naleznete ZDE

Petr Jelínek

Vytisknout