přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. července 2010, 22:06

Byla jsem vystrašená, přiznává Špotáková

Hned prvním hodem 65.56 metru pokořila kvalifikační hranici. Zároveň pošetřila bolavý loket na čtvrteční finálový závod. Přečtěte si rozhovor se světovou rekordmankou.

Taktika prvního hodu Vám vyšla…
Snažila jsem se, aby byl hod technicky co nejdokonalejší. A v těchto větrných podmínkách bylo důležité hlavně trefit oštěp a směřovat dolů. Foukalo ze všech stran, nejvíc proti, takže jakýkoliv jiný směr by znamenal, že hod může být i o sedm metrů kratší.


obě foto: www.graf.cz

Co Vám probíhalo hlavou?
Vzpomněla jsem si na Stuttgart v roce 2008. Tam mě taky hodně bolel loket. Říkala jsem si, kdyby se podařilo něco podobného, bylo by to skvělé. A vyšlo to.

Byla jste vystresovaná?
Takovýhle „bobky“, jak se lidově říká, jsem před závodem dlouho neměla. Naposledy jako juniorka, když jsem přijela na velkou soutěž. Nevěděla jsem, co mohu od sebe čekat. Byla jsem tak vystrašená, že jsem se soustředila jen na sebe, zpětně ani nevím, jak ten hod vypadal, jak se tvářily soupeřky, prostě nic. Možná, že to je dobře, člověk si pak nepřipadá, jako že kvalifikační limit dokáže hodit vždycky. Měla jsem pokoru, tělo si najde cestu, když je trošku handicapované a nechá se mu volný průběh.

Jak moc se loket při hodu ozval?
Zabolelo to, ale ne tolik, jako v Monte Carlu. Je to docela dobrý, dokážu si rukou i upravit vlasy (s úsměvem).

Jaké procedury ještě probíhaly?
Loket jsme mazali vším možným, mikroproudy, fyzikální terapie, ledovali jsme. A hlavně jsme nepokoušeli, co vydrží.

Kolik jste tedy zkoušela tréninkových hodů?
Tak kolem šesti, tři z krátkého a tři z dlouhého rozběhu.

Povzbudil vás dnešní výkon psychicky?
Jsem ráda, že se mi dneska zadařilo, ve finále zkusím stejný postup a bylo by pěkné, kdyby vyšel nějaký podobný jako dneska. Je jasné, že těch hodů ve finále nebudu moct příliš absolvovat.

Věděly soupeřky před závodem, že máte problémy?
Viděly, že moc nehážu, že mám ofačovanou ruku. Ale když se hodí dobře technicky, tak i se zafačovanou rukou se dá nějaký ten hod zvládnout. (s úsměvem)

S jakým umístěním byste byla ve finále spokojená?
Uvidíme, brala bych jakoukoliv medaili. Poslední sezony se mi dařilo a kdybych udržela tu lajnu pokračováním další medaile, bylo by to hezký.

Máte tady i fanouškovskou podporu..
Nejen to, Lukáš (přítel) mě hrozně moc podporuje, stará se o mě. A tým taky… Je to úplně jiná situace, než když jste na mítinku sami na pokoji a můžete si tak maximálně ten loket mnout. Tady se mi věnujou doktoři, maséři, loket se hojí třikrát rychleji než normálně… (s úsměvem)

Karolína Farská, Michal Procházka

Vytisknout