přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Bude sobotní půlmaraton rekordní?

Pořadatelé by v sobotním pražském půlmaratonu rádi viděli překonání světového rekordu, nebo alespoň čas pod 60 minut.

Devátý ročník Hervis 1/2 Maratonu se letos uskuteční v sobotu 24. března. Pořadatelé na čtvrteční tiskové konferenci představili některé z vytrvalců, kteří by měli patřit mezi favority. Zároveň zopakovali prohlášení o útoku na světový rekord Samuela Wanjiru (58:35 minut). "Udělali jsme pro pokus o světový rekord kus práce," řekl ředitel závodů Paolo Ottone. "Změnili jsme část trasy, vyloučili jsme úsek Na Františku, část za Vyšehradským tunelem a část za Lužickým seminářem. Snažili jsme se vyhnout typické pražské dlažbě a ostrým zatáčkám. Nyní je to velmi rychlá trať."

Jeden z rekordů oznámili pořadatelé již dnes. "Kvůli množství zájemců jsme museli dát poprvé v historii půlmaratonu limit a sice 6000 běžců." K největším favoritům samozřejmě patří elitní skupina zahraničních hvězd, z nichž nejčastěji je skloňováno jméno keňského běžce Patricka Mutuku Ivutiho. Ten má osobní rekord na půlmaratonu 59:31 minut. "Pod jednu hodinu se v Praze běžet dá," myslí si Keňan. "Obhlídka trati nás čeká zítra, ale věřím v rychlý čas. Nemohu však říci, že bych měl radost z počasí. Je tu citelně chladněji, než u nás doma," dodal s úsměvem.

Ivuti odstartuje do závodu se startovním číslem 2, trojka patří dalšímu z běžců, kteří umí půlmaraton pod jednu hodinu, Phaustinu Baha Sullemu (59:38 min). Startovní číslo jedna bude mít na prsou obhájce loňského vítězství Stephen Kipkoech Kibiwott.

Dalším z přání pořadatelů je pokoření rekordu trati v kategorie žen. V Praze byla zatím nejrychlejší Caroline Kwambaiová z Keni, která loni vyhrála časem 1:10:08 hodin. "Letos budou na startu minimálně čtyři vytrvalkyně, které by se o to mohly pokusit," domnívá se Ottone. "Určitě k nim patří Etiopanka Leila Aman Tolaová a Ruska Lilija Šobuchovová, pro kterou bude sobotní start sice debutem, ale patří k favoritkám."

K favoritům z řad českých běžců patří Pavel Faschingbauer a Petra Kamínková. Oba mají společný cíl být nejrychlejší z českých vytrvalců: "Čas bych chtěl mít lepší než loni, tipuji to okolo 1:05 hodin," doufá Faschingbauer. "Letos jsem již závodil zhruba před čtrnácti dny v Pečkách, kvůli sobotnímu půlmaratonu jsem vynechal mistrovství ČR v krosu, které bylo minulý víkend."

Petra Kamínková by teoreticky mohla atakovat nominační limit 1:13:00 pro MS v silničním běhu, které se uskuteční v říjnu v Udine. "Času je na to ale dost," mírní očekávání Kamínková. "Letos teprve začínám závodit. Budu se snažit běžet čas okolo 1:15, je zima a nemám rozběhané nohy. Začátkem dubna mě čeká další půlmaraton v Německu, na tamní trati držím svůj osobák, už bych tam snad měla být rychlejší."

O startu uvažovala také Ludmila Formanová, ale pro nemoc nenastoupí: "Chtěla jsem, ale ještě nejsem úplně fit, stále beru antibiotika." Formanová tak společně s Romanem Šebrlem alespoň odstartují sobotní závod. Start je ve 12:00 hodin na Karlově mostě, přímý přenos uvede Česká televize na programu ČT 4 sport.

David Klempíř

Vytisknout