přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. srpna 2005, 13:53

Bude Bába "zlatým hřebem" české výpravy v Helsinkách?

Účet českého týmu na 10. mistrovství světa v Helsinkách uzavře výškař Jaroslav Bába, reálná medailová naděje.

Dvacetiletý reprezentant přicestoval do dějiště šampionátu až v pondělí, přesto už se mu pobyt ve vesnici zdá dlouhý. "Už vidím, jak tady kolegové nosí medaile na krku," připomněl Bába dosavadní úspěchy Romana Šebrleho, Věry Cechlové Pospíšilové a Pavly Hamáčkové, "jenom já a Anička Pichrtová musíme závodit poslední den mistrovství. Ale zítra už to budeme mít za sebou." V neděli odpoledne, 4 hodiny před začátkem finále mužské výšky, vyběhne česká závodnice Anna Pichrtová na maratonskou trať. "Čekání není příjemné, ale doufám, že se mi to vyplatí," věří výškař.

Bába se od svého příletu pohybuje jen mezi vesnicí a tréninkovým stadionem: "Vůbec nikde ve městě jsem nebyl, nákupy ani výlety nejsou pro mě," usmál se bronzový z OH v Aténách, "spíše se soustředím na závod, hlavně odpočívám, koukám na filmy, na internet a na atletiku v televizi."   

V necelých 21 letech má už za sebou Bába start na mistrovství světa i olympijských hrách, dvakrát se zúčastnil halových MS s jedním bronzovým úspěchem a letos skončil čtvrtý na halovém ME. "Vždycky jsem nervóznější před kvalifikací, to je trochu divné, protože ta mi vždycky vyšla a prolezl jsem," poukázal Bába na svou unikátní bilanci pěti seniorských startů a stoprocentní úspěšnosti v postupu z kvalifikace, na níž navázal i v Helsinkách. "Teď už mám větší sebevědomí, na postup si věřím," prohlásil mistr Evropy v kategorii juniorů i do 22 let.

Zítřejší bitva o světovou medaili ve výškařském sektoru bude zahájena v 18.35 hodin místního času, Bába chce být na stadionu okolo čtvrté: "Na stadionu budu asi dvě a půl hodiny před závodem, rozcvičím se, pak bude malá masáž. Na stadionu se pak zase rozcvičím a rozeskáču." Právě podle pocitů bezprostředně před soutěží se svěřenec Aleše Dudy rozhodne o své základní výšce. "Uvidím podle rozeskakování, asi si nechám nastavit 220. A konečná výška bude, doufám, vysoká, tak aby stačila na medaili," uzavřel Bába.       

Tomáš Klement

Vytisknout