přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

13. srpna 2005, 15:25

Bronzové medailistky si mistrovství v Helsinkách užily

Ačkoli Věra Cechlová Pospíšilová i Pavla Hamáčková nastupovaly na MS v Helsinkách v přeložených finále, z finské metropole poletí s krásnými pocity.

Obě reprezentantky vybojovaly bronzovou medaili, první v kariéře na světovém šampionátu. "Myslím, že je to moje nejcennější medaile. Zaprvé po tom zranění, kdy jsem se dostala možná do poslední etapy svého skákání, a zadruhé proto, že závod byl hrozně těžkej. Mám hroznou radost, že v tak těžkých závodech dokážu soupeřky porážet," těšila se tyčkařka Hamáčková, bývalá mistryně Evropy i světa v hale.

Velké kamarádky ve vesnici MS sdílejí společný pokoj, v nedalekém hotelu společně bydlí i jejich úspěšní trenéři Josef Šilhavý a Boleslav Patera. Symbolická oslava medailí se včera večer uskutečnila spolu s vedením výpravy a několika kolegy z národního týmu. "Šampaňský ve vesnici proběhlo, spíš jen jako uctění výsledku," sdělila Hamáčková. "Já jsem si dala místní pivo, které teda není tak dobré jako české," připojila Cechlová.

Bronzová diskařka získala cenný kov už ve čtvrtek, den před finálovým vystoupením Hamáčkové. "Nechtěla jsem moc slavit po svém finále, abych svou kamarádku nevyrušovala," připomněla Cechlová svůj velký večer, "těším se na oslavy doma, s rodinou je to nejlepší." Manžel bronzové diskařky Jakub Cechel však ve čtvrtek odletěl do tureckého Izmiru na Světovou univerziádu, kde bude startovat coby zápasník. "Jakub dorazí až jednadvacátého, doufám, že přiveze lepší medaili než já," směje se šestadvacetiletá diskařka.

Celý průběh mistrovství obě zkušené závodnice dramaticky prožívají, zvláště když jsou v akci "české barvy". "Na chodbě v naší budově jsme si udělali u televize takovou svoji společenskou místnost. V chodbě je výklenek, kam jsme si nanosili vršky z postelí a vleže i vsedě sledujeme mistrovství," přiblížila Cechlová kamarádskou atmosféru v národním týmu. Hamáčková ke společnému sledování šampionátu doplnila: "Zařídili jsme si to tam po svém, ladili jsme televizní programy, na kterých vysílali různé disciplíny. My to u televize prožíváme skoro stejně jako na stadioně, křičíme u toho, fandíme." 

Kamarádský duch panuje i na pokoji č. 64, kde Cechlová s Hamáčkovou bydlí. "Nebudu rozebírat, jaká Pavla je, ale mně to s ní vyhovuje," povídala diskařka, "líbí se mi, že si nemusíme nic zastírat, není tu žádné pokrytectví." Podobně vzájemný vztah cítí i Hamáčková. "Navzájem se respektujeme a jsme k sobě upřímné. Občas se i hádáme," prozradila tyčkařka.  "Ale to není hádání," reagovala Cechlová. "Spíš si vždycky upřímně řekneme, co se nám nelíbí," opravila Hamáčková.

Nejlepší česká tyčkařka si pro svou medaili půjde teprve dnes po 18. hodině, proto musela už podruhé změnit svůj odlet z dějiště MS. "Myslela jsem, že vyhlašování bude hned po závodě, ale drželi nás dlouho na dopingu, takže to proběhne až dneska večer," vysvětlila Hamáčková, která v této chvíli zatím neví, kdy přesně se bude vracet domů. Věra Cechlová Pospíšilová nabere směr Praha dnes odpoledne. 

Tomáš Klement

Vytisknout