přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Brno hostí o víkendu atletický festival

Stejně jako vloni zve moravská metropole na jedno z největších mezinárodních sportovních a společenských setkání a festivalů s názvem Czech Athletic Festival Brna a Jihomoravského kraje 2008.

O tomto víkendu se akce zúčastní stejně jako v loňském roce 1000 účastníků z více jak 10 evropských i mimoevropských států.

V neděli 18. května 2008 od 10:45 přivítá Brno na stadionu VUT Pod Palackého vrchem špičkový evropský atletický mítink pro mládež v kategorii do 15 let, 17 let, 19 let, 22 let i dospělé. Závody se zařadily svojí kvalitou a rozsahem mezi tradiční mezinárodní mítinky právě pro mládež. I zde budou reprezentanti řady států usilovat o splnění limitů na Mistrovství světa juniorů 2008 do polské Bydhoště, ale také na Olympijské hry v Pekingu. V rámci tohoto mítinku dostali pořadatelé přiděleny ještě dvě významné akce z pověření Českého atletického svazu: Olympic Hopes – soutěže olympijských nadějí, a dále Světový atletický den IAAF – celosvětový projekt Mezinárodní asociace atletických federací, při kterém soutěží v měsíci květnu atleti současně ve více jak 150 zemích celého světa.

Svým startem ozdobí evropský mítink bronzová medailistka z MS do 17 let Alexandra Štuková (SVK) závodící ve službách ACP Olymp Brno, stejně jako jedna z nejlepších půlkařek světa Slovenka Lucie Klocová s osobním rekordem 1:58.62, která se představí právě proti Štukové na 400 m. Z Polska je tradičně nahlášen start jednoho z nejlepších mladých výškařů světa Sylwestra Bednarka s osobním rekordem 226 cm. V dálce juniorek očekáváme kvalitní souboj Litevky Aisté Bernotaitytéovou se Slovenkou Adrianou Mancuškovou daleko za hranicí šesti metrů. Ve sprintu na 100 metrů změří své síly Kateřina Čechová, stříbrná z ME 2007 v Hengelu, s mladými reprezentantkami. Na stejné trati a v dálce se představí Štěpán Wagner z TJ Dukla Praha, žhavý kandidát na Olympijské hry v Pekingu 2008. Další desítky mladých atletů z řady zemí zde budou usilovat o limity na MSJ 2008 v Bydhošti i na OH v Pekingu.

O den dříve, v sobotu 17. 5. 2008, proběhne od 10 hodin na stejném stadionu mezinárodní atletický mítink handicapovaných sportovců – Spastic Handicap 2008, který také v roce 2008 dostal oficiální patronaci Mezinárodního paralympijského výboru - IPC a zařadil se tak mezi 10 významných světových měst mezi něž patří např. Sao Paulo, Londýn a další. Handicapovaní sportovci tak mají možnost oficiálně plnit limity na paralympijské hry do Pekingu 2008. Slavnostního vyhlášení výsledků po třetí hodině se zúčastní také prezidentka nadačního fondu Bohemia a Miss ČR 2008 Zuzana Jandová, která zároveň společně s hejtmanem JMK Ing. Stanislavem Juránkem předá handicapovaným dětem finanční dar a řadu dárků.

Důležitým na dvoudenním festivalu je také setkání handicapovaných a mladých zdravých lidí nejen na sportovištích, ale také v zákulisí tohoto festivalu např. při odborném kongresu na téma Zlepšení možností spolupráce handicapovaných a zdravých lidí při atletickém tréninku.

V roce 2007 bylo v Brně splněno 43 limitů handicapovaných sportovců na paralympiádu do Pekingu 2008, a také více jak 20 limitů na Mistrovství světa do 17 let v Ostravě 2007.

Michael Svoboda