přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Brněnské juniorky druhé, opavští junioři vítězní

Se zpožděním doputovaly výsledky Evropského poháru klubů juniorské kategorie. Sokol Opava zopakoval loňskou výhru, Olymp Brno se opět sklonit jen před silným ruským týmem.

Obdoba oddílové soutěže dospělých není zcela striktně o postupech a sestupech, pokud má jeden oddíl zastoupení v obou kategoriích, povolí pořadatel start v jednom místě, bez ohledu na kterou úroveň by klub patřil. Přesto lze s malou chybou říci, že brněnské juniorky podlehly v nejsilnější skupině A v Sremské Mitrovici (Srbsko) pouze bezkonkurenčním Ruskám ze Sport Clubu Moskva, zatímco jejich opavští vrstevníci vydřeli ve skupině B ve francouzském Rennes účast v elitní společnosti.

Brňanky mezi evropskou elitou druhé


Stříbrné družstvo ACP Olymp Brno - foto: archiv klubu

"Po dvanáctihodinové cestě autobusem a zakufrování v Novém Sadu jsme se přes horu Rumu dostali do cíle. Přivítalo nás deštivé a chladné počasí a městečko Sremská Mitrovica, které se nám jevilo jako větší vesnice. Na stadionu jsme postrádali tribunu, a tak jsme uvítali teplé zázemí našeho autobusu," sdělil za vedení výpravy ACP Olympu Brno Josef Sečkář. Posílená sestava o hostující atletky se v úvodu nejevila dobře. "Začátek závodů vypadal, že se budeme potýkat s udržením v A skupině. Nové mladé atletky, zejména dorostenky, ale i některé juniorky, startovaly v soutěži, kde byly samy na place za klub vůbec poprvé. Přesto tento tým bojoval do poslední disciplíny, kde jsme překonaly v samotném závěru po dramatické koncovce Turkyně a obhájily 2. místo z předcházejících ročníků," popsal dále Sečkář.
Brno získalo sice jen dvě první místa - postarala se o ně mílařka Eva Krchová (4:32.88) a dlouhá štafeta Němcová, Sekanová, Šutová a Slovenka Štuková (3:50.47) - za to však zaznamenalo pouze jedinou předposlední (7.) pozici. Vyrovnané výkony atletek tak vynesly tým na výbornou konečnou stříbrnou pozici. Druhými místy dále výrazně přispěly na trojce hladké Lucie Sekanová (9:42.68) a stýplové Markéta Schybolová (časy nezměřeny) a na 400 m Alexandra Štuková (56.10), která přihodila ještě třetí pozici na dvoustovce (25.40). Umístění na pomyslném třetím stupínku obsadily ještě na 400 m překážek Kamila Němcová (62.21) a oštěpařka Barbora Svozilová (48.13).
V Mitrovici startoval také jeden český mužský zástupce. Sprinter Václav Zich oblékl dres španělského týmu Playas de Castellón a výrazně pomohl svému dočasnému hostiteli k celkovému druhému místu. Svěřenec trenéru Dočkala a Konopa totiž předčil všechny soupeře na 100 i 200 metrů a navíc se přes protivítr (1.5 a 1.1) blýskl na závěr sezóny velmi solidními časy 10.80 a 21.41.

Opavští vybojovali postup do áčka


Vítězný tým Sokola Opava - foto: archiv klubu

Tým Sokola Opava také přibral závodníky z dalších oddílů, velmi vyrovnanou čelní česko-řecko-italskou trojici dělily pouhé 4 body a nejvíce se radoval právě slezský klub. "Závody se konaly za krásného slunečného počasí na atletickém univerzitním stadionu Courtemanche ve francouzském Rennes za účasti 310 atletů z 11 zemí Evropy. Dvoudenní náročná cesta autobusem se na výkonech opavských atletů nijak neprojevila a celé družstvo bojovalo bez jediného výpadku či selhání. Do poslední disciplíny byl boj o každý bod velmi napínavý, ale štafeta na 4x400m Sokola Opava porazila mistra Řecka a tím získala pro družstvo důležitý tříbodový náskok," uvedl za vedení výpravy Jiří Lesák.
První příčku pro něj získal hned dvakrát Adam Hurta, na hladké i překážkové čtvrtce za 49.84 a 53.73 sekundy. Přemožitele nenašli ani oštěpař Radovan Komár (59.88 m), tyčkař Jaroslav Chlebík (440 cm), koulař Ladislav Prášil (18.38 m), trojkař Filip Jalový (8:56.56). Dvakrát těsně pod nejvyšší příčkou doběhl sprinter Petr Lichý - 100 m zvládl za 11.02 s, a na 200 m za "samé dvojky" - 22.22 - snad ani nemohl být jiný než druhý; k němu se přidal ještě Radek Štěpánek na 2000 m překážek (10:25.16). Na "bednu" stačil ještě výkon štafety 4x 400 m v sestavě Novák, Halaj, Jalový, Hurta (3:28.36).

Bodové zisky ve skupinách českých týmů

Skupina A: Sremská Mitrovica, Srbsko - ženy
1. SC Moscow RUS               119 bodů
2. ACP Olymp Brno CZE            96
3. Enka Spor Kulubu TUR         93
4. AC Novi Beograd SRB           85
5. AD Kronos Ljubljana SLO         78
6. AK Zagreb Ulix CRO            75
7. Blackheath & Bromley AC GBR      71
8. LG Olympia Dortmund GER        67

Kompletní výsledky skupiny A jsou zde.

Skupina B: Rennes, Francie - muži
1. Sokol Opava CZE                89 bodů
2. Panellinios GRE                86 b
3. Centotori Pavia ITA            85
4. Metropole Atheltisme Lille FRA 78
5. Stavbár Nitra SVK              72
6. BTV Aarau SUI                  63
7. Ilion Loetermeer NED         60

Kompletní výsledky skupiny B jsou zde.

Michal Procházka

Vytisknout