přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. září 2008, 15:15

Brejchová se loučila vítězstvím

Na mistrovství republiky družstev v Třebíči ukončila svoji bohatou kariéru Nikola Brejchová. V soutěži oštěpařek absolvovala jen dva hody, přesto vyhrála.

Svoji rozlučku avizovala Nikola Brejchová už den před republikovým šampionátem na Jabloneckém oštěpu 2008. Měla v plánu symbolický jeden hod, jímž by zároveň pomohla svému klubu Olymp Praha k bodovému zisku v soutěži družstev. Nakonec z toho byly hody dva, oba by však v domácí konkurenci, v níž chyběla olympijská vítězka Barbora Špotáková, stačily na vítězství.Po soutěži jí zástupci klubu předali dárkový koš a oficiálně se s atletkou rozloučili. „Nostalgii jsem si odbyla už včera, kdy byla i nějaká ta slzička. Při vstupu na stadion to na mě docela padlo. Je jednoduché říct, že člověk končí, ale když to doopravdy přijde... Docela mě to vzalo. Tady už to bylo přeci jen trochu jiné. Většina holek je mladých a moc je neznám, na druhou stranu není špatné vidět, že tu jsou nějaké nástupkyně,“ přiznala 34letá závodnice.


 O tom, že by své rozhodnutí skončit později přehodnotila, nechce ani slyšet. „Není to nějaký náhlý popud, že bych se třeba špatně vyspala. Dumala jsem nad tím týdny a je to definitivní,“ uvedla s tím, že upřednostnila klidný život s rodinou. Ta ji také na nejbližší dobu zaměstná. „Ještě rok a něco budu určitě doma na mateřské s dcerou Valerií. Pak se uvidí. Třeba budeme mít ještě jedno dítě. Zatím tedy nechci, ale můžu časem změnit názor. Každopádně bych ráda zůstala nějakým u sportu. I když asi ne u toho vrcholového. To bych si moc nepomohla, zase bych do toho kolotoče spadla, ikdyž v jiné roli,“ svěřila se nyní již bývalá oštěpařka se svými úvahami o budoucnosti.


Nikola s dcerou, foto: graf.cz

Nechává za sebou bohatou stopu, ve které se vyjímají tři čtvrtá místa z vrcholných soutěží. Těsně pod medailovým podiem skončila na mistrovstvích světa v Edmontonu 2001 a Ósace 2007, bramborová příčka na ní zbyla i při OH v Aténách 2004. K bronzu jí chybělo pouhopouhých šest centimetrů. „Byla to asi ta nejhorší a zároveň nejlepší věc, co se mi v kariéře přihodila. Sice mi těsně utekla medaile, zároveň to ale byl sport ve své nejčistší podobě, dramatický až do konce. Vzpomínám na to velmi ráda.“   

Na olympiádu se pokoušela dostat i letos, jenže záhy své snažení předčasně utnula. "Problém byl v hlavě. Nechtělo se mi už závodit a především absolvovat znovu ten kolotoč, který s vrcholovým sportem souvisí. Byl to jasný signál, abych skončila."


 

Adam Pražák

Vytisknout