přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

11. června 2004, 11:55

Brejchová o premiérový titul pod novým jménem

Stadion ve Štruncových sadech v Plzni bude za dva týdny svědkem přehlídky špičkových domácích závodníků ve vrhačských disciplínách.Foto: F. Macák
Na mistrovství České republiky na dráze svede souboje o republikové tituly až na výjimky kompletní domácí elita. Jediný národní rekord, který ozdobil loňský šampionát v Olomouci, padl právě v jedné z vrhačských disciplín, v kladivu žen. Postarala se o něj Lucie Vrbenská a dosud platný nejdelší hod české historie má hodnotu 67.86 m. Také letos sedmadvacetiletá atletka připouští, že by rekord mohl být překonán. „Do závodu půjdu s cílem udělat co nejlepší výkon. Byla bych spokojená, kdybych překonala osobák, formu na to mám. Před mistrovstvím republiky mám ještě tři závody a věřím, že už tam by osobní rekord mohl vyjít,“ prohlásila pětinásobná mistryně republiky.Vrbenská, která bude v Plzni útočit na své šesté zlato v řadě, považuje za svou hlavní soupeřku mladičkou Lenku Ledvinovou.Pro tu bude domácí mistrovství poslední velkou prověrkou před vystoupením na juniorském MS v Grossetu. 
„Lenka se zlepšuje, bylo by super, kdyby stabilně házela přes šedesát metrů,“ řekla o své soupeřce Vrbenská. Zajímavý souboj se odehraje mezi kladiváři, kde proti sobě nastoupí zkušený Vladimír Maška a první muž letošních domácích tabulek Lukáš Melich. Třiadvacetiletý borec nečekaně pokořil oba favority Mašku a Sedláčka na loňském šampionátu v Olomouci. Desetinásobný mistr republiky Pavel Sedláček se šampionátu v Plzni pro zranění nezúčastní, teprve den před soutěží mu sundají sádru ze zlomené nohy. Přesto bude závody pečlivě sledovat, od začátku této sezony se totiž podílí na přípravě svého oddílového kolegy i soupeře Melicha. „Trenérsky s ním teď spolupracuji, takže doufám, že vyhraje právě on,“ přiznal šestatřicetiletý kladivář.   

V oštěpařském sektoru se očekává vítězství
Nikoly Brejchové, která je s jedenácti zlatými medailemi v čele historické tabulky počtu titulů v jedné disciplíně. Všechna prvenství závodnice pražského Olympu vybojovala pod dívčím jménem Tomečková, v Plzni tak zaútočí na svůj první republikový primát jako Nikola Brejchová. „Mistrovství republiky chci určitě vyhrát. V každém závodě mám motivaci hodit co nejdál, ať už je to liga, mistrovství republiky, nebo jakýkoliv jiný závod. Chci se dostat co nejvýš ve světových tabulkách,“ uvedla Brejchová, která aktuálně zaujímá páté místo na světě. „Určitě je pro mě motivace i to, že se úroveň ženského oštěpu u nás celkově posunula. Teď je tady několik holek, které umí přes šedesát metrů. Já ale prohrát rozhodně nechci,“ připojila. Cestu za titulem bude Brejchové nejvíce znepříjemňovat úřadující mistryně Evropy kategorie do 22 let Jarmila Klimešová.„Protože jsem loni na mistrovství republiky nemohla startovat kvůli zranění, chtěla bych si to teď vynahradit dvojnásobně. Mým cílem je hodit přes 60 metrů,“ prozradila Klimešová, „nevím, jestli můžu pomýšlet i na titul, Nikola se vrátila skvěle. Ale jsem ráda, že už k ní mám blíž, už to není těch deset metrů jako dřív.“ Vysokou kvalitu oštěpu žen na plzeňském šampionátu podtrhuje účast Barbory Špotákové, která už v této sezoně výkonem 58.01 m dokázala pokořit hranici B-limitu na OH do Atén.    

Strhující podívanou může přinést soutěž koulařů. K současné domácí jedničce Petru Stehlíkovi
se do nominace na olympijské hry v Aténách překvapivě připojil Antonín Žalský, který na mítinku v Turnově vytvořil vynikající osobní rekord 20.71 m. Ve stejném závodě vylepšil své maximum i Stehlík. Účastník dvou světových šampionátů poslal kouli do vzdálenosti 20.96 m. „Tentokrát to asi nebude tak jednoznačné jako na posledních dvou mistrovstvích,“ uznal mistr republiky z let 2002 a 2003. „Samozřejmě chci vyhrát, ale Tonda Žalský nebude snadný soupeř. Pokud dáme oba přes 20 metrů, bude to dobrý souboj,“ doplnil Stehlík, který se Žalským v závodě ještě nikdy neprohrál. „Tonda bude určitě víc motivován než já, mistráky nikdy nevyhrál a nikdy mě ani neporazil,“ dodal Stehlík ke svému soupeři.

Stabilní výkonnost v této sezoně prokazuje diskař
Libor Malina, nejdelší hod 64.60 m zaznamenal počátkem června v norském Floru. Loňský titul získal výkonem 61.11, když druhého v pořadí A. Žalského za sebou nechal téměř o 6 metrů. Jednatřicetiletý Malina by se měl stát suverénem diskařského kruhu i ve Štruncových sadech. Ve stejné soutěži žen by zlato nemělo uniknout diskařské světové jedničce roku 2003 Věře Pospíšilové Cechlové. Parádní formu dokazuje vrhačka Olympu Praha od začátku sezony, v každém ze svých čtyř dosavadních startů přehodila hranici A-limitu pro OH v Aténách (61.00 m). Letošní maximum Pospíšilové Cechlové z mítinku v Halle má hodnotu 64.71 m. Páté ženě mistrovství světa v Paříži by měla zdatně konkurovat další olympionička Vladimíra Racková. 

Časový pořad vrhačských disciplín na MČR 2004 na dráze v Plzni:

Pátek 25. června
16.00  Koule M         
16.00Oštěp Ž
17.45  Oštěp M         
17.45Koule Ž
Sobota 26. června
14.00  Kladivo Ž
14.15  Disk M
15.45  Kladivo M
16.00  Disk Ž

Tomáš Klement

Vytisknout