Bostonský maraton vyhrál Keňan Cheruiyot v traťovém rekordu

Nejstarší maraton světa zdolal Keňan Cheruiyot za 2:07:14 a vytvořil nový traťový rekord. Mezi ženami se nejlépe vedlo Ritě Jeptoové.

Robert Kipkoech Cheruiyot z Keni vylepšil v Bostonu o jedinou sekundu dosavadní maimum krajana Cosmase Ndetiho z roku 1994, když zdolal maratonskou trať za 2:07:14 hodiny. Sedmadvacetiletý Keňan si zároveň vylepšil osobní rekord. O vítězi se rozhodlo až na posledním stoupání na Heartbreak Hill, kde Cheruiyot získal potřebný náskok před soupeři. Druhý doběhl také keňský vytrvalec, Benjamin Maiyo v čase 2:08:21 a třetí Američan Meb Keflezighi. V závodě se nedařilo Etiopanům, naopak Američané měli v první osmičce čtyři běžce.

I v ženách kralovaly barvy Keni. Pětadvacetiletá vytrvalkyně Rita Jeptoová se do cíle dostala v čase 2:23:38, zlepšila si osobní rekord a dosáhla tak i osmého nejlepší času v historii závodu. Druhá skončila loňská vítězka a favoritka závodu Jelena Prokopčuková z Lotyšska s odstupem deseti sekund na první Jeptoovou. Jeptoová nastoupila v závěrečných dvou kilometrech a Prokopčukovou setřásla. Třetí skončila Japonka Reika Tosová.

Bostonského maratonu, prvního ze seriálu "Velké pětky", se za teplého bezvětrného počasí zúčastnilo 22 517 běžců.

Výsledky:

Muži: 1. Robert Cheruiyot (Keňa) 2:07:14, 2. Benjamin Maiyo (Keňa) 2:08:21, 3. Meb Keflezighi (USA) 2:09:56, 4. Sell (USA) 2:10:55, 5. Culpepper (USA) 2:11:02, 6. Jicui (Jap.) 2:11:32, 7. Gilmore (USA) 2:12:45, 8. W. Kiplagat (Keňa) 2:13:26

Ženy: 1. Rita Jeptoová (Keňa) 2:23:38, 2. Jelena Prokopčuková (Lot.) 2:23:48, 3. Reiko Tosová (Jap.) 2:24:11, 4. Genoveseová (It.) 2:25:28, 5. Šimaharová (Jap.) 2:26:52, 6. Biktimirovová (Rus.) 2:26:58, 7. Jevtičová (Srbsko a ČH) 2:29:38, 8. Biktagirovová (Rus.) 2:30:06