Bostonský maraton počtvrté pro Cheruiyota

Keňský vytrvalec Robert Cheruiyot obhájil v čase 2:07:46 loňský triumf na slavném maratonu v Bostonu a připsal čtvrtý triumf na této trati za posledních šest let. Mezi ženami se radovala Etiopanka Dire Tuneová.

Devětadvacetiletý Robert Kipkoech Cheruyiot navázal na svá vítězství z let 2003, 2006 a 2007 a stal se čtvrtým závodníkem, kterému se ve 112leté historii bostonského maratonu podařilo čtyřikrát zvítězit. Naposledy byl stejně úspěšný v osmdesátých letech Bill Rodgers.

O svém letošním vítězství rozhodl Cheruyiot ve dvou třetinách trati, kde se pustil do sólového úniku. „Tempo bylo pomalé, tak jsem se rozhodl zrychlit. Ale bylo složité, stejně jako vždy, zůstat sám po 30. km. Obzvláště zde v Bostonu. Ale neohlížel jsem se a prostě běžel,“ řekl serveru wcsn.com. Svým výsledným časem zaostal o 33 sekund za traťovým rekordem, která v Bostonu ustanovil před dvěma lety. „Chtěl jsem jej překonat, ale nevyšlo to,“ smutnil.

Svým výkonem, za nějž obdržel prémii 150 000 dolarů, si Cheruyiot  řekl též o nominaci do keňského národního týmu pro olympijské hry, kde by měl být s vítězem Londýna Martinem Lelem a světovým rekordmanem na půlmaraton Samuelem Wanjiru. Jistotu však nemá. „Minulý rok naše federace slíbila, že z Bostonu jednoho atleta nominuje. Nevím, však koho,“ krčil rameny Cheruyiot.

Další místa na stupních vítězů obsadili překvapivě Maročané. Jako druhý dběhl s téměř dvouminutovou ztrátou Abderahim Bouramdane, který vloni obsadil až 45. místo při MS v Ósace. Třetí byl ještě o další minutu zpět jeho krajan Khalid  El Boumlili.

Ženský závod v pondělí viděl nejtěsnější finiš v historii. Z vítězství se při své premiéře v Bostonu radovala Etiopanka Dire Tuneová, která byla v cíli o dvě sekundy dříve než druhá Ruska Alevtina Biktimirovová. Čas čtvrté etiopské vítězky v historii závodu je 2:25:25. Na třetím místě doběhla s minutovou ztrátou vítězka z roku 2006 Rita Jeptoová. Čtvrtá byla jedna z favoritek Jelena Prokopčuková z Lotyšska.