Bostonský maraton ovládli Keňané

pondělí 17. dubna 2017
Geoffrey Kirui a Edna Kiplagatová se prosadili při 121. ročníku nejstaršího silničního závodu na trati z Hopkintonu do Bostonu. Na pódium se probili i Američané Rupp a Hasayová, kteří běželi před dvěma týdny pražský půlmaraton.

Od startu v Hopkintonu se ještě na metě 30 km držela devítičlenná skupinka, o pět kilometrů dál už vedoucí duo Kirui-Rupp získalo několikavteřinový náskok, dalších 5 km už ale patřilo prvně jmenovanému – Keňan na Američana získal 22 s. A tento náskok si 24letý Geoffrey Kirui donesl až konce a při svém teprve třetím maratonském startu získal Keňan jeden z nejvýznamnějších triumfů na této trati v čase 2:09:37.

I druhý v cíli Galen Rupp, domácí borec, jemuž se začátkem měsíce příliš nevedlo v Praze, se vešel pod 2:10 – 2:09:58. Ani třetí pozice nepatřila africkému běžci, neboť ji půlminutu za Ruppem a 51 vteřin za Kiruiem vybojoval Japonec Suguru Osako za 2:10:58. Ztráta dalších už se vyšplhala na více než dvě a půl minuty, když čtvrtou a šestou pozici obsadili naturalizovaný Američané Shadrack Biwott (2:12:08) a Abdi Abdirahman (2:12:45), pátou pak Keňan Wilson Chebet (2:12:35). Reprezentanti USA dominovali top 10, vešlo se jich do ní hned šest, Keňané zmínění dva, a vedle Japonce jediný Etiopan.

Mezi ženami se prosadila věhlasná maratonkyně. Dvojnásobná mistryně světa (ale třeba také vítězka z Londýna 2014 či New Yorku 2010) Edna Kiplagatová přidala do své sbírky další „major“. 37letá Keňanka se držela ve vedoucí skupince, která se po třech čtvrtinách zúžila na pět vytrvalkyň. Pak se, jak známo, maraton rozhoduje a Kiplagatová si mezi 30. a 35. km vybudovala 34vteřinový náskok, který do cíle navýšila téměř na minutu. Její vítězný čas: 2:21:52.

Druhou příčku obsadila rovněž rodilá Keňanka, Rose Chelimová však již obléká dres Bahrajnu. „Boston“ zvládla za 2:22:51. Američanka Jordan Hasayová, šestá na pražském půlmaratonu 1. dubna, se za ní objevila o 9 vteřin později – tedy v čase 2:23 rovných. V ženské kategorii bylo Afričanek v elitní desítce více, ale pozici těsně pod stupni obsadila domácí Disiree Lindenová (2:25:06). Až teprve za ní předloňská vítězka z Berlína Gladys Cheronová (2:27:20), šestá pak další Keňanka Valentine Kipketerová (2:29:35) – poslední pod 2 a půl hodiny.

Mezi vozíčkáři se prosadili švýcarští vytrvalci, Marcel Hug na cílové pásce zdolal Jihoafričana Van Dyka, když oba zvládli maraton za 1:18:04, naopak suverénně triumfovala Manuela Scharová za 1:28:17. Vítězný handbiker Tom Davis z USA projel trať dokonce za méně než hodinu, přesně v čase 58:36.