přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. května 2010, 15:40

Boltův manažer: život jako sen i noční můra

Jaký je Bolt v soukromí? Jaký má servis? A přijede zase do Ostravy? Na to vše odpovídá manažer hvězdného Jamajčana Ricky Simms.

Jak náročná je spolupráce s Usainem Boltem?
Jsem dost vytížený. Ze všech sportovců, se kterými spolupracuji, je Usain zdaleka největší hvězdou. Mohl by být i nejnáročnější, ale to on opravdu není. Je příjemné s ním pracovat, a dokud se nezmění, bude ta práce pro mě potěšením.

Popište prosím vaše první setkání.
Poprvé jsem ho viděl na stadionu v Londýně, bylo to v roce 2004. Já jsem v té době ještě běhal, rozcvičovali jsme se spolu, a když jsme viděl jeho pohyby, tu mechaniku, bylo to úplně jiné, úžasné, měl tak dlouhé nohy, dlouhý krok. Tohle jsem v životě neviděl, měl jsem sice už zkušenosti se sprintery, ale on prostě po tartanu létal. Jenom klusat vedle něj bylo nemožné. Jeho pohyby se daly přirovnat k nějaké velice rychlé šelmě.

Takže láska na první pohled?
Láskou bych to nenazval. Ale v atletice se pohybuji celý život a vážně obdivuji sportovce, kteří umějí běhat překrásně, a to Usain uměl.

Pracujete spolu dlouho, změnil se za tu dobu?
Ne, ne, ne. Jeho život se změnil, protože lidé ho poznají všude, kde se objeví. Jednou jsme takhle spolu nakupovali v Londýně nějaké rifle a hned bylo okolo snad padesát dětí a radily mu: tyhle si nekupuj, ty jsou ošklivé apod. Ale jeho osobnost je pořád stejná. Chci, aby zůstal takový i dál. Nechceme z něj dělat nějakou superstar, aby se odmítal bavit s lidmi. Teď prohodí slovo s kýmkoliv, udělá si čas na každého, pokud je to možné.

Jaké je vámi nejčastěji používané slovo, je to NE?
Používám spíš BOHUŽEL. Dostává spoustu nabídek, na všelijaké slavnosti, na charitu, organizace ho zvou, aby motivoval děti... Bylo by krásné tohle všechno dělat, ale není to prostě možné stihnout.

Usain opakuje, že žije svůj sen, jak to máte vy? Stejně?
Někdy je to noční můra (smích). Ale ne, myslím, že to mám podobně.

Podle některých médií je Bolt ve svém soukromém životě dost nudný. Co na to říkáte?
Jste-li atletem na této úrovni, musíte být nudní. Spát, trénovat, jíst, spát. Pořád dokola. Podívejte se na všechny atlety v tomto hotelu. Možná když jste fotbalista, můžete žít vzrušujícím party životem, ale jako atlet musíte zůstat koncentrovaný. Pro něj velmi důležitou osobou jeho trebér Glenn Mills. Už jako dítě byl Usain velmi talentovaný, to všichni víme, takže nemusel trénovat tak naplno. Dostat se pod 10 vteřin pro něj nebyl problém ani bez většího tréninku. Jistě by se jako všichni mladí rád bavil, chodil na party, ale Glen Mills mu vtloukl do hlavy, že musí víc dřít, podřídit atletice svůj životní styl a pořádně trénovat.

Můžete říct něco o týmu? Kolik lidí cestuje s Usainem?
Většinou já, on, jeho masér a kouč Mills. Ten ale nejezdí na všechny mítinky, takže pokud necestuje, jede s námi Patrick Dawson.

Kolik času trávíte spolu?
Hodně. V létě je on dlouhou dobu v Londýně, v zimě zase já na Jamajce.

Jak se formuje jeho plán startů?
Moc se nestará o to, kde běží. Od listopadu do února pracuji na jeho programu startů, pak jedu za koučem, tam se domluvíme. Ale Ostravu v programu chce mít, alespoň dosud tomu tak bylo.

Čím to, že se mu tu tak líbí?
Má rád manažera mítinku Alfonse Jucka. Nikdo jiný s myšlenkou na 300 m nepřišel a ta jeho kreativita Usaina myslím baví. Také je tenhle mítink dobrý v tom, že stadión je přes ulici od hotelu. Může přejít ulici a přijde za ním deset lidí. V New Yorku by to bylo 200, v Londýně 500. Nepotřebuje tu ochranku, může do kantýny. Třeba v Číně nemohl, tam musel jíst vždycky na pokoji. Má rád, když se může potkávat s ostatními atlety, na 90 procentech mítinků ale jen tak v lobby postávat nemůže, aniž by tam nebyli fotografové. Možná i proto, že vyrůstal na venkově mu to tu přijde takové venkovštější... A také co říkal včera na tiskovce, lidé mu tu dodávají energii...

Takže by sem přijel i za nižší cenu?
Pro něj nejsou peníze důležité, neříkám mu, kolik za závod tady dostává a on se mě na to neptá. Peníze jsou má práce.

Může jeho startovné v budoucnu růst?
Myslím, že jako v každém byznysu, pokud budou marketinkové zdroje, je možné platit ještě víc.

Může se jednou dostat na úroveň takových superstar jako golfista Woods?
Golf je finančně mnohem víc oceňovaný sport než atletika. Usain pozdvihl atletiku na úroveň, kde nikdy předtím nebyla, ale nemyslím si, že by mohla dosáhnout výdělků golfu, tenisu nebo fotbalu.

Jak dlouho podle vás může vydržet Usain na dráze?
Je mu 23 let. Na své nejlepší úrovni by měl být v roce 2012, kdy mu bude 25, 26. Fyzicky by klidně mohl závodit do olympiády 2016, druhá věc samozřejmě je, jestli vydrží mentálně. Je otázka, jestli třeba nezačne dělat dálku, 400 m, jestli bude hledat nějaké nové výzvy. To se teprve ukáže.

Usain je známý tím, že se mu nechce běžet čtvrtku. Jak změnit jeho postoj?
Osobně nevím, proč by to měl dělat. Je nejrychlejší na světě.

Může být držitelem SR na všech sprinterských tratích...
Kdyby najednou běhal jen čtvrtku, nikdy by nebyl tak velký, jako je, stejně tak kdyby běhal jen dvoustovku... Důvod jeho slávy je v tom, že je nejrychlejší na stovce. Takže nevím, proč by měl měnit. On nechce, trenér nechce, já nemám potřebu ho nutit. Asi jen média chtějí, aby běhal čtvrtku. Ale někdy v budoucnu asi dojde k tomu, že čtvrtku poběží.

Je možné, aby Usain přijel do Ostravy i příští rok? Je tam Diamantová liga, světový šampionát...program bude nabitý.
Nemyslím, že to bude o moc jiné, než letos. Bude to záležet na termínech a mnoha dalších věcech, ale doufejme, že se tu znovu objeví.


všechna foto: www.graf.cz

----------------
Minivizitka

Ricky Simms
38 let
bývalý irský mílař
nyní manažer špičkových atletů - ředitel PACE Sports Management
Top jména: Usain Bolt, Christine Ohuruoguová, Saif Šahín, Jana Rawlinsonová, Philips Idowu

10_ZTOS1593.jpg10_ZTOS1594.jpg10_ZTOS1595.jpg
10_ZTOS1596.jpg10_ZTOS1600_1.jpg10_ZTOS1600.jpg

Adam Pražák

Vytisknout