přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. dubna 2010, 10:55

Boltovy letošní premiéry

V současnosti největší atletická hvězda Usain Bolt by měl startovat o víkendu ve štafetě. Do Ostravy plánuje další tři starty.

Mělo to být vlastně jinak a úvod tohoto článku měl být veden v čase minulém. Trojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman byl totiž o víkendu připraven na domácím mítinku v jamajském Kingstonu začít sezonu posledním úsekem ve štafetě na 4x100 m, leč jeho kolegové z Races Track Clubu Forsythe a Blake nezvládli hned první předávku, takže se Usain Bolt musel sbalit, aniž by řádně provětral své superlehké tretry od Pumy a obdařil svět svým prvním letošním výsledkem, nepočítáme-li únorový čtvrtkařský test.

Premiéra se tak musela odložit nejméně o týden, za to by měla opravdu stát za to. V nadupané startovce 114. ročníku Penn Relays v americké Philadelphii totiž najdeme hned dva jamajské týmy, přičemž jeden podle všeho sestaví trenér Glenn Mills ze svých svěřenců, k nimž se řadí právě Bolt, a druhý jeho kolega Stephen Francis z členů klubu MVP, kam patří taková jména jako Powell, Carter či Frater. A vzhledem k tomu, že chybět by neměla ani americká elita reprezentovaná Dixem, Crawfordem, Rodgersem či I. Williamsem, můžeme se o víkendu jistě těšit na zajímavé souboje a časy. Zvlášť když se hvězdami hemží i další štafetové závody v mužské i ženské kategorii.

Ale zpět k Boltovi. Jeho první individuální start je naplánován opět do Kingstonu, kde by jamajský blesk měl 1. května běžet dvoustovku. Další start se týká mítinku IAAF World Challenge v korejském Tegu, který se uskuteční 19. května. Pokud vše klapne, vyzkouší si Bolt na dráze, kde by měl příští rok obhajovat své tituly mistra světa z Berlína, svoji premiérovou závodní stovku v sezoně. Už tak vyhlíženou událost dělá ještě zajímavější fakt, že rekord mítinku zde dosud časem 9.94 drží Američan Tyson Gay. Jestlipak, a případně o kolik, Bolt svého největšího konkurenta v nepřímém souboji proti časomíře překoná?

Z Tegu si Bolt prodlouží asijské turné do čínské Šanghaje, kde jej 23. května čeká premiéra v rámci nově zavedené Diamantové ligy. Představit by se měl na dvoustovce a vyhne se tak dalšímu poměření na dálku s Gayem, který zde na podzim zaběhl svůj superčas 9.69. Pak už následuje plánovaný start na třístovce v rámci Zlaté tretry Ostrava, který se uskuteční 27. května. „Od té doby, kdy jsem se stal profesionálem, jsem startoval v Ostravě téměř každý rok. Mám rád tento mítink, tamní diváky, atmosféru na stadionu. Doufám, že nám opět bude přát počasí a nebudu muset zápasit se zimou, kterou nemám rád,“ prohlásil Usain Bolt pro stránky mítinku www.zlatatretra.cz.

Co můžeme v Ostravě od Bolta čekat my? „Odmyslím-li od věcí, které neovlivníme, jako počasí a směr větru, věřím na překonání historicky nejlepšího světového výkonu na 80 až 90 procent,“ uvedl manažer mítinku Alfons Juck, když před měsícem ohlašoval start velké hvězdy. 

Tolik k dosud ohlášeným závodům Bolta až do Zlaté tretry v Ostravě, zmínit bychom však měli i start následující. 12. června se v New Yorku v rámci Diamantové ligy střetne poprvé v přímém souboji s Tysonem Gayem. 

Adam Pražák

Vytisknout