přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. května 2010, 10:27

Boltova letošní premiéra na dvoustovce: 19.56

Největší atletická hvězda načala na domácí půdě v Kingstonu sérii květnových startů výtečně – čtvrtým časem historie na 200 metrů. K vidění byly také další čtyři výkony roku.

 


Bolt loni na Tretře - foto: www.graf.cz

Ostřejší start jsme snad ani nemohli čekat. Usain Bolt v jamajském Kingstonu prokázal, že již na začátku května má excelentní formu. Diváci, kteří se na něj přijedou do Ostravy na Tretru podívat 27. května, uvidí jistě i skvělou třístovku. Na ostrově reggae včera tleskalo jamajskému Bleskovi na čtyřicet tisíc diváků. A oprávněně. Rychleji než 19.56 (-0.8 m/s) běželi v historii disciplíny pouze on sám (19.19 a 19.30) a předešlý světový rekordman Michael Johnson.

Jamajská superstar opět odsunula soupeře do role statistů, se ctí však odešel poražen Američan Wallace Spearmon, jenž se přes mírný protivítr rovněž dostal pod hranici dvaceti vteřin – o dvě setiny. Jeho reprezentačnímu kolegovi Ryanu Baileymu už změřili 20.43. Ženskou dvoustovku ovládla mezi pěticí, jež pokořila 23 vteřin, rovněž domácí Veronica Campbell-Brownová. Letošní čelo tabulek nicméně zůstalo po jejích 22.60 nezměněno.

Pozoruhodné výkony, a také maxima roku byla ovšem k vidění i v dalších disciplínách. Poprvé se letos některá ze sprinterek dostala pod 11 vteřin a hned se to povedlo dvěma naráz. Na tabulkové výsluní se při svém letošním premiéře pod otevřeným nebem prosadil objev závěru loňské sezony Carmelita Jeterová s časem 10.94. O dvě setiny se před Američankou musela sklonit domácí naděje Kerron Stewartová, také třetí Marshevet Myersová (USA) se posunula do popředí letošních statistik (11.13). Mezi muži, kteří naopak magickou hranici, v jejich případě 10 vteřin, nepokořili, proběhl první cílem Jamajčan Nesta Carter za 10.09, jasně před Darvisem Pattonem z USA.

Velice brzy jsme v letošním roce zaznamenali také osmistovku pod dvě minuty a bylo to právě v Kingstonu. Zásluhou domácí Kenii Sinclairové má maximum sezony (a také rekord mítinku) hodnotu 1:58.62. Pod magickou metu se povedlo dostat také prakticky neznámé Nieshe Bernard-Thomasové z Grenady (1:59.60) a lépe než dosavadní nejlepší čas běžela i Hazel Clarková (USA, 2:00.45). Výškařka Chaunte Howardová se letos jako první přehoupla přes rovné dva metry a své skokanské schopnosti předvedla Američanka také v dálkařském sektoru, kde předčila specialistky s vyrovnaným rekordem mítinku 661 cm (0.4 m/s).

Výkon roku číslo pět na mítinku v Kingstonu zapsala na čtvrtce Novlene Williams-Millsová. Jamajčanka přiblížila čas o tři setiny k 50vteřinové hranici, stále však ještě 32 setin chybí. Zbytek pole, převážně domácího, za sebou nechala o více než vteřinu. Mezi muži maximum nepadlo, přesto disciplína poutala velkou pozornost. Opět byl k vidění start Tysona Gaye a opět jsme se nadáli od amerického rekordmana na 100 metrů výborného času. Se 45.05 předčil v cíli i všechny specialisty.

Odolala maxima na 400 m překážek, tři desetiny, resp. 19 setin za nimi zůstali Josane Lucasová z Trinidadu a Tobaga (54.96) a Američan Kerron Clement (48.55). Velmi podobně dopadli i vítězové krátkých překážek, Gennie Powellové (USA) scházelo při 12.71 k maximu jedenáct setin, Dwightu Thomasovi (Jamajka) za 13.33 setin devět. Dva decimetry chyběly k čelu světových tabulek dalšímu reprezentantu USA, Christianu Cantwellovi, jenž poslal kouli „alespoň“ do vzdálenosti rekordu mítinku – 21 a půl metru.

Výsledky z Kingstonu zde.

Michal Procházka

Vytisknout