přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. srpna 2009, 18:33

Bolt. 19.19!!! Svoboda šestý na stodesítce, Šebrle jedenáctý

DOPLNĚNO FOTO - Usain Bolt znovu nadchl publikum olympijského stadionu v Berlíně i celý svět senzační dvoustovkou. Druhého nejepšího českého umístění na MS dosáhl Petr Svoboda.

Čtvrteční program znovu ozdobil Blesk z Karibiku, který už pošesté zlepšoval světový sprinterský rekord (započítána i štafeta z OH), tentokrát na dvoustovce. Jamajka se drží po dnešku v medailovém vedení, když další zlato přidala na 400 m překážek Walkerová. Výškařský titul obhájila Chorvatka Vlašičová, premiérově se radoval na 110 m překážek Barbadosan Brathwaite. Zde se historické finálové účasti dočkala Česká republika, díky šestému Petru Svobodovi. Roman Šebrle svůj desetibojařský trůn opustil, střídá jej na něm Američan Hardee

Znovu fantastický Bolt
Po čtyřech dnech znovu představil jamajský Blesk v plné kráse své umění. Už po pár metrech od startu stáhl Usain Bolt pozdějšího stříbrného medailistu Edwarda a v cílové rovince si nikým neohrožen doběhl pro svůj pátý světový rekord. Časomíra nejprve ukázala 19.20, nakonec mu bylo po opravě přiřknut čas 19.19, sebe sama z Pekingu tak překonal stejně jako na stovce o 11 setin. Z "nepřekonatelného" svěťáku Michaela Johnsona už umazal dokonce setin 13.

"Světový rekord - na ten jsem doopravdy nemyslel," přiznal po finále Bolt, který si tak dal další dárek k zítřejším 23. narozeninám. "Říkal jsem v sezoně, že musím vylepšit starty. Pracoval jsem na tom. To byl ten klíčový moment: dobrý start. Dneska jsem nedělal nic jiného než hrál na pokoji videohry. Díky tomu jsem byl v klidu a o to šlo," odhalil svůj recept na uklidnění. "Toto finále nebylo mentálně těžší než v Pekingu, ale fyzicky náročnější. Definitivně jsem lidem ukázal, že SR v Pekingu nebyl joke. Ukázal jsem jim, čeho lze dosáhnout tvrdou prací," řekl hrdě jamajský mladík.

Stříbro si v dramatické bitvě o zbylé medaile vybojoval v panamském dresu Alonso Edward, jenž k tomu přihodil nádavkem rekord Střední Ameriky a Karibiku 19.81. O čtyři setiny zpět zůstal nejlepší z Američanů, Wallace Spearmon. Bez medaile zůstal jeho 31letý krajan Shawn Crawford, a celkem pět finalistů se vešlo pod 20 vteřin, neboť druhému z Jamajčanů Steveu Mullingsovi změřili 19.98.

"Jsem připravený na další SR s naší štafetou. Ovšem nevím, jak jsou na tom moji kolegové z týmu. Všechno tohle dělám pro svou zemi. Jsou do mě zbláznění a jsou na mě pyšní. Jsem tím poctěn. Na příštím MS a OH chci opět získat zlatý double, abych obhájil své tituly. Jestli mě královna Alžběta pasuje na rytíře a já budu Sir Usain Bolt? To zní dobře," usmál se Bolt.

Svoboda šestý
Petr Svoboda
se ve finále nevyvaroval technických chyb, jen dvě překážky z deseti neopustily svá místa. Přesto bojoval svěřenec jmenovce Luďka celou trať o čtvrté místo, nakonec zůstal o dvě příčky zpět. Po stříbru oštěpařky Špotákové je to však i tak dosavadní druhé nejlepší české, navíc v disciplíně, kde je opravdu vynikající konkurence. I když odpadl třeba zraněný světový rekordman Dayron Robles (už v semifinále).

"Zprvu jsem byl doceka naštvaný, protože jsem prohrál s Jamajčanem a Britem, se kterými jsem nechtěl prohrát za žádnou cenu. Ale začíná mi docházet, že to zas tak hrozné není. Být šestý na světě, po tom dlouhém zranění, je asi maximum, co jsem mohl chtít," uznal Svoboda po finále. "Dneska jsem byl unavený. V sezoně jsem dlouho nezávodil, na konci jsem to doháněl, a byly to kvalitní starty. Jako obvykle jsem chtěl zrychlit po druhé překážce, ale ta atomovka v mém těle jako by chcípla a nešlo to. Únavou se mi stahovalo stehno," zdálo se českému rekordmanovi, který přiznal, že by chtěl do konce sezony své maximum vylepšit. "Vím, že na to mám. A příští rok? Samozřejmě chci jako tady dokázat, že jsem nejlepší bílej Evropan," uzavřel Svoboda.

Pro zlato si překvapivě dosprintoval Ryan Brathwaite, v národním rekordu Barbadosu 13.14. Až za ním zůstalo o setinu zpět favorizované americké duo Terrence Trammell - David Payne. O stříbře prvně jmenovaného rozhodly až tisíciny.

Novým atletickým králem Hardee, Šebrle 11.
Na desetibojařský trůn usedl Američan. Přestože jednička Brian Clay je zraněn, titul mistra světa putuje do USA zásluhou Treye Hardeeho. Ten nasbíral za dva dny 8790 bodů nejvíce ze všech vícebojařů v letošní sezoně. Stříbro si zítra za 8640 b vyzvedne bronzový z OH Leonel Suárez. Kubánci pomohl vynikající finiš - oštěp jej posunul na stupně, patnáctistovka pak na druhý nejvyšší stupínek. Třetí příčku docela pohodlně uhájil v osobním rekordu 8528 Rus Alexandr Pogorelov.

Obhájce titulu Roman Šebrle načíná druhou desítku hodnocení s 8266 b. V soutěži měl spoustu míst, kde mírně ztratil - 100 m, překážky, koule, disk, oštěp, a proti očekáváním bohužel i disciplíny, které vysloveně pokazil - tyč a 400 m. Opřít se mohl jen o skokanské disciplíny dálku a výšku, které mu vyšly parádně. "Asi to prohlášení, že mám na medaili, bylo z poloviny nadnesené," uznal po boji Šebrle. "Jenže podle tréninků jsem takové ambice mít musel. První den tomu odpovídal, i když mohl být zhodnocený bodově ještě lépe, ale druhý den mi úplně odešly síly," litoval světový rekordman. "Překážky ještě šly, ale v disku mi vůbec nejely nohy, což se potvrdilo pak hlavně v tyči, kde jsem si pořád posouval rozběh dopředu, a přesto to bylo málo. Pak pro mě závod fakticky skončil, což se podepsalo na těch posledních dvou disciplínách. Byl to hrozně roztahaný závod a ve 34 letech už to prostě tak neskousávám jako dřív," uzavřel neveselé hodnocení Šebrle.

Svoboda senzačně do finále
"Při prvním ulitém startu mě zatáhlo to narvané stehno, tak to jsem se napodruhé docela klepal. Běžel jsem pak naplno, ale na nějaké páté, šesté překážce jsem teprve zatáhl. Je to moje první světové finále a taková satisfakce za loňskou olympiáde. Takový bonbónek, který si dlouho poválím v puse," líčil nadšeně v mix zóně Petr Svoboda, druhý český finalista na MS po oštěpařce Špotákové. Semifinálovou stodesítku zvládl ve svém letošním maximu 13.33 a za vítězem běhu Američanem Trammelem (13.24) bezpečně jistil postup.

Desetiboj po jednotlivých disciplínách
Zpožděná tyč ještě více zpozdila devátý díl, oštěp. Roman Šebrle se v něm každým pokusem zlepšoval, nakonec z toho bylo 65.61 a v celkovém účtování si polepšil o jednu příčku na devátou. I její udržení však bude těžké za Šebrlem je hned několik výborných běžců. O zlatu se zdá být rozhodnuto, směřuje za ním Američan Hardee, jenž má takřka dvousetbodový násko v čele. Druhý je Rus Pogorelov, který však mezi vyhlášené běžce nepatří, zaútočit na něj může vítěz oštěpu (75.19) a průběžně těsně třetí Kubánec Suárez, ale i další desetibojaři.

Dálkaři skončili v kvalifikaci
Roman Novotný
ani Štěpán Wagner nepostoupili do elitní dvanáctky. Lepší výkon předvedl Novotný, který měl v soutěži sice dva křížky, ale jeho zdařený pokus měl hodnotu 786. "Před soutěží jsem si říkal, že by to snad na finále mohlo vyjít," říkal svěřenec trenéra Michala Pogányho. "První pokus bohužel přešlap, druhý zadržený, abych nepřešlápl. Třetí jsem zariskoval, přešlápl a stejně se mi nepovedl, byl jsem takový stažený. Musíme se nad tím s trenérem zamyslet, co bylo špatně," přemítal Novotný. Co by udělal dnes lépe? "Snažil bych se nepřešlápnout první pokus, pak je celá soutěž taková nervózní."
Na všechny Wagnerovy skoky bylo třeba měřicí zařízení, bohužel nejdále bylo 768 cm. "Při prvním rozběhu mě chytila křeč do lýtka a už mě nepustila, kvůli čemuž jsem se nemohl pořádně rozběhnout. Stává se mi to docela často, ale v poslední době na to fungovalo magnesium. Dneska ne," litoval svěřenec trenérů Joukala a Patery, jenž si na šampionát vzal dovolenou z práce. Ročně mu vezmou soustředění tři týdny, další týden závody. Zbývá mu tak týden na opravdovou dovolenou.
Novotný skončil v konečném účtování 26., Wagner 35. Ve finále nebudou chybět oba hlavní favorité, obhájce titulu i olympijský vítěz Irving Saladino z Panamy, a Američan Dwight Phillips, lídr letošních tabulek, který kvalifikaci vyhrál s 844 cm.

Další čtvrteční finále
Senzační finále čtvrtky překážek viděl naplněný olympijský stadion. Olympijská vítězka Melanie Walkerová jej korunovala druhým časem historie 52.42. Jamajská sprinterka navíc poslala svou zemi čtvrtým zlatem do čela národů. Až za ní skončil dosavadní lídr letošních tabulek Američanka Lashinda Demusová, i když i ona pokořila hranici o 4 setiny 53 vteřinovou hranici. Bronz bere v národním rekordu 53.20 Trinidadu Josanne Lucasová za, na medaili už nestačilo osobní rekord 53.56 další Jamajčanky Spencerové.

Naplněný olympijský stadion sledoval se zatajeným dechem soutěž výškařek. Domácí želízko v ohni Ariane Friedrichová si přála na své pokusy ticho, takže padesátitisícový kotel vždy na pár vteřin ztichl. Velkou explozi po úspěšném pokusu zažil nakonec "jen" jednou, když Němka zdolala napotřetí 202 a rozhodla o medaili, která byla nakonec pouze bronzová. Stejnou výšku, ovšem napoprvé totiž překonala i Ruska Anna Čičerovová a zasloužila si stříbro. Nejcennější kov obhájila Blanka Vlašičová, jež 204 přeskočila napodruhé a donutila Friedrichovou nechat si třetí pokus na 206. Domácí skokanka předvedla velmi nadějný skok na úrovni vlastního národního rekordu ze Zlaté ligy, leč neuspěla.

Výsledky šestého dne

Fotogalerie z šestého dne, večer (E. Erben)

CANO3192.JPGCANO3193.JPGCANO3350.JPG
CANO3309.JPGCANO3313.JPGCANO3318.JPG
CANO3321.JPGCANO3336.JPGCANO3347.JPG
CANO3360.JPGCANO3370.JPGCANO3371.JPG
Wagner Berlin MS 09.JPGWagner Berlin MS 09 (2).JPGWagner Berlin MS 09 (4).JPG
Sebrle (3).JPGSebrle.JPGSebrle Roman.JPG
Vlasic Blanka (8).JPGVlasic Blanka (14).JPGSkok vysoký (2).JPG
CANO3620.JPGCANO3624.JPGCANO3626.JPG
CANO3629.JPGCANO3632.JPGCANO3648.JPG
CANO3435.JPGCANO3437.JPGCANO3453.JPG
CANO3467.JPGCANO3471.JPGCANO3479.JPG
CANO3502.JPGCANO3505.JPGCANO3508.JPG
CANO3512.JPGCANO3528.JPGCANO3534.JPG
CANO3553.JPGCANO3563.JPGCANO3593.JPG

Michal Procházka

Vytisknout