přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

19. května 2010, 15:26

Bolt zaběhl v Tegu výkon roku na stovce

Jamajská superstar v letošní premiéře na této trati předvedla čas 9.86. Tabulky se při mítinku kategorie IAAF World Challenge přepisovaly také na stodesítce překážek díky Američanovi Oliverovi.

Po zdařilých výkonech jeho rivalů Asafy Powella a Tysona Gaye se čekalo, jaké že bude odpověď krále sprintů. Byla stylová, byť někdo možná čekal, že bude ještě stylovější. Usain Bolt se na stadionu, kde se bude napřesrok konat světový šampionát, téměř v bezvětří (v +0.1) vyšponoval k času 9.86, s nímž se usadil v čele světových tabulek stovky. Splnila se tak předpověď jeho manažera Ricky Simmse, který vyhlásil, že se jeho „klient“ pokusí za každou cenu překonat dosavadní rekord mítinku (9.95) a pokud možno stlačit svůj čas i pod 9.9. Bolt byl přitom v závodě velmi suverénní, jeho nejbližší soupeř, krajan Michael Frater, zaostal téměř o tři desetiny.

Američan David Oliver ubral další setinku z výkonu roku na trati 110 m př. a upravil ho na stávajících 13.11. Navíc získal cenný skalp světového rekordmana Dayrona Roblese z Kuby, který začal sezonu výkonem 13.26. Mezi ženami těsně předčila Ginnie Crawfordová (dříve Powellová) svoji krajanku z USA Lolo Jonesovou, v cíli byla po výkonu 12.77 o setinu dříve.

V běhu na 800 m stvrdila své vedoucí postavení v tabulkách Jamajčanka Kenia Sinclairová a nic na tom nezměnila ani hvězda předloňské sezony Pamela Jelimové z Keni. V přímém souboji ji po čase 2:00:51 nadělila téměř přesně vteřinu.

V soutěži kladivářek se další porážky dočkala světová rekordmanka Anita Wlodarczyková z Polska. Tentokrát skončila až čtvrtá, když hodila 71.86 m, což bylo zhruba o 3.5 metru méně než vítězka závodu Betty Heidlerová z Německa.  
Nezazářila ani jedna z největších hvězd minulosti, Švédka Carolina Klüftová. Bývalá suverénní vládkyně víceboje se zatím ve své nové specializaci ne a ne najít, v dálce předvedla 629 cm a skončila pátá. Zvítězila Američanka Fumni Jimohová s 668 cm.  

Výsledky z Tegu

Adam Pražák

Vytisknout