přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. září 2011, 16:09

Bolt se vrátil vítězně s 9.85

Záhřeb viděl jamajskou hvězdu na stovce poprvé od nezdaru na MS. Poslední mítink IAAF World Challenge zaznamenal také rychlou stodesítku i patnáctistovku, porážku domácí modly, comeback amerických koulařů či kvalitní finále kladivářského seriálu.

Ulitý start z Tegu bude mít jamajský sprinter Usain Bolt nepochybně ještě dlouho na talíři. V chorvatské metropoli však prokázal, že formu neztratil, vždyť včera vylepšil časem 9.85 (0.1 m/s) své letošní maximum o tři setiny. Částečnou satisfakcí může být pro Bolta i to, že za sebou nechal o plných 16 setin bronzového z Tegu Collinse i pátého muže letošních statistik Thompsona (10.03), jehož nejlepší letošní čas Jamajčan v Záhřebu vyrovnal.

Revanš se podařil i na šampionátu diskvalifikovanému Dayronu Roblesovi, jenž na stodesítce porazil mistra světa Richardsona (13.04) i lídra tabulek Olivera (13.20). Sám Kubánec si o setinu vylepšil „letošňák“, čímž se vyrovnal druhému nejrychlejšímu muži sezony Liou Siangovi. Neporažena letos zůstala překážkářská šampionka Pearsonová, byť včerejších 12.68 zůstalo o plné čtyři desetiny za superčasem z triumfu v Tegu.

Trend rychlých patnáctistovek posledních dní vydržel i v Záhřebu, ačkoli i tentokrát odolala hranice 3:30. Ovšem také čas 3:30.94 Nixona Chepseby patří mezi špičkové, navíc za ním padaly národní rekordy – turecký zásluhou Ozbilena (2. za 3:31.37) a polský díky Ostrowskému (6., 3:34.45). Snadné vítězství si připsal na čtvrtce Američan Merritt (45.22), jeho krajané museli v kouli naopak vytáhnout velmi kvalitní vrhy. Vyhrál Hoffa za 21.73 před Cantwellem (21.55) a Kanaďanem Armstrongem (21.40).

Američanky vládly sprintům, Jeterová stovce za rovných 11 (-0.5 m/s), Calvertová v osobáku 22.55 (-0.2) dvoustovce. Zraky publika se však pochopitelně upínaly především do výškařského sektoru, odvety své favoritky se ale nedočkaly. Vlašičová podlehla stejně jako v Tegu Čičerovové, tentokrát na výšce dvou metrů. Solidní výkony byly k vidění díky vítězné půlkařce Vasseyové (1:58.64) i dálkařce Zajcevové (673).

Samostatný odstavec si zaslouží kladiváři, neboť včerejškem se uzavřel jejich celoroční seriál. Z celkového prvenství se může radovat Krisztián Pars, který si jej pojistil svým vůbec nejdelším hodem v challengi, 79.86 m. Přes Maďarův kvalitní výkon byli včera lepší hned dva soupeři a oba si svými letošními maximy vydatně pomohli v hodnocení seriálu. Vítězný Tádžik Dilšod Nazarov poskočil díky 80.30 na celkovou druhou příčku, jen o 2 cm zpět zůstal včera Primož Kozmus, kterému patří konečná třetí pozice.

Ženské kladivo zakončilo svou challenge již po sobotním mítinku v Rieti. Přestože tu Betty Heidlerová nestartovala a ani se Němce nezapočítával světový rekord, který hodila mimo seriál, k jejímu součtu už se nikdo nedokázal přiblížit. Ovšem o další pozice se v Itálii urputně bojovalo, Yipsi Morenové a Kathrin Klaasové nakonec stačily výkony těsně pod hranicí 73 metrů, druhé a třetí místo (v pořadí Kubánka, Němka) uhájily před Ruskou Lysenkovou i přes jejích 75.58.

Pořadí v challengi je zde
Výsledky ze Záhřebu jsou zde

Michal Procházka

Vytisknout