přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. května 2010, 17:50

Bolt: Proč třístovka? Jen tak. Mohla by to být zábava.

Jamajský Blesk Usain Bolt se v Ostravě chystá na svou první závodní třístovku v životě a sleduje napjatou situaci ve své domovině.

Zítra ve 20:20 hod  by měl Usain Bolt zakleknout do bloků a obdařit vítkovický stadion světovým unikátem. Kovaný sprinter, který údajně ve svém životě neuběhl v kuse více než 600 m, se chystá na svůj premiérový start na 300 m a v atletických kruzích se živě spekuluje o jeho možnostech překonat nejlepší čas historie 30.85, jenž na této trati drží jeden z jeho idolů Michael Johnson. Bolta samotného podobné úvahy nechávají chladným. „Na ten rekord jsem zatím nemyslel,“ tvrdí.

Třístovku poběží poprvé v závodě, z tréninku ji však zná důvěrně. Nejrychlejší úsek, který mu trenér naměřil, měl prý hodnotu 31.1 „na ruku“. „Ale to bylo bez soupeřů. Uvidím, k čemu mě zítra vybičují oni a také diváci, kteří jsou v Ostravě výborní a vždy mi dodávali energii navíc,“ říká nejobletovanější atlet světa. Začít prý chce zostra, přestože sám moc dobře ví, že ho to v konci bude bolet. „Snad pak zvládnu i čestné kolečko. Radši přistavte BMW,“ zavtipkoval směrem k organizátorům. 

Že by si mohl závodní třístovku zkusit, ho napadlo už před dvěma lety, kdy na Tretře sledoval na této trati  Američana Jeremy Warinera. Tehdejší hegemon čtvrtky běžel 31.72. „Říkal jsem si, jak rychle bych ji asi tak mohl běžet já,“ přiznal Bolt. A tak když pořadatelé Tretry skutečně přišli s nabídkou a jeho trenér Glen Mills ji schválil, neměla jamajská superstar problém hozenou rukavici zdvihnout. "Napadlo mě, že by to mohla být zábava." Vehementně však odmítá, že by to mělo mít něco společného s přípravou na budoucí závody na trati 400 m. „Ne, ne, ne, opravdu nic takového,“ brání se.

Ačkoliv je podobně jako jeho krajan Asafa Powell fanouškem rychlých kol, projížďku na mošnovské ranveji ve sporťáku si tentokráte nechal ujít a raději dal přednost tréninku. I to svědčí o tom, že svou třístovkařskou premiéru nebere na lehkou váhu. A přitom se musí snažit, aby jej příliš nepohltilo aktuální dění na Jamajce, kde probíhá konflikt mezi bezpečnostními složkami a stoupenci jednoho z údajných bossů narkomafie, při němž už zahynula přes 60 lidí. „Situace na Jamajce je smutná, je to skvělá zem a já doufám, že se všechno dá brzy do pořádku. Mezi sebou se o situaci doma bavíme a voláme si s blízkými. Nicméně moje práce je běhání. Plně se koncentruji na závod a teprve pak mohu myslet na Jamajku,“ říká k tomu Bolt.  

Letos trojnásobného olympijského vítěze podobně jako další zámořské borce nečeká žádná velká soutěž, a tak se plně může soustředit na mítinky. Chce při nich především vyhrávat a uchránit se zranění, ambice na zlepšení svých vlastních světových rekordů nemá. A to i přesto, že jeho krajan a bývalý rekordman na sto metrů mu na dvoustovce šance dává. „Já si to nemyslím. Ani nepředpokládám, že by mé rekordy překonal někdo jiný, i když jak Tyson Gay, tak Asafa se zdají být ve výborné formě,“ říká. Sám se ale po informacích o nich nepídí. „Mám známého, který to všechno bedlivě sleduje a čas od času mi referuje, co kdo prohlásil. Já se ale soustřeďuji především na sebe.“ Posléze nicméně přiznává, že  jeho pověstné vypuštěné závěry závodů s rozverným rozhlížením se okolo nemusí mít dlouhého trvání. „Jednoho dne poběžím naplno až do cíle. Budu muset,“ věští možný konec své absolutní suverenity.

Bolt je největší hvězdou letošního ročníku Zlaté tretry Ostrava. Spolu s ním se na vítkovickém stadionu představí celkem šest světových rekordmanů, deset olympijských vítězů, pět aktuálních lídrů světových tabulek a úhrnem 30 medailistů z velkých akcí. Českou špičku zastoupí především Barbora Špotáková s Petrem Svobodou, ale i zástupci nastupující generace jako třeba Jiřina Ptáčníková, Josef Prorok, Denisa Rosolová či Lenka Masná. Letošní premiéru si odbudou Lucie Škrobáková a Jakub Holuša.

Signál půjde do 130 zemí světa a přímým přenosem bude mítink přenášet pět televizních stanic z Evropy i Afriky. K prodeji zbývají poslední vstupenky, zbývajících odhadem asi patnáct stovek bude v prodeji ve čtvrtek od 10 hod přímo v pokladně stadionu. Mezi přihlížejícími nebude chybět řada osobností včetně hokejového mága Jaromíra Jágra.

Adam Pražák

Vytisknout