přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Bolt překonal druhý svěťák

Po stovce vylepšoval jamajský sprinter Usain Bolt historické statistiky také na dvounásobné trati.

Usain Bolt vyhrál olympijské finále v běhu na 200 metrů v novém světovém rekordu 19,30 sekundy. Dosavadní maximum Američana Michaela Johnsona z Atlanty 1996 vylepšil o dvě setiny. Po předchozím triumfu na stometrové trati získal jednadvacetiletý Jamajčan v Pekingu sprinterský double, který se naposledy povedl v roce 1984 v Los Angeles legendárnímu Carlu Lewisovi z USA.


Bolt se raduje ze ST 19.30, foto: E. Erben


Bolt podobně jako na stometrové trati, kde vylepšil světový rekord na 9,69, deklasoval konkurenci. Vytáhlý sprinter už ze zatáčky vyběhl jasně první a pak už se jeho závod proměnil jen v souboj s časem. Na rozdíl od stovky tentokrát nevypustil závěr a i v bezmála metrovém protivětru vymazal z čela tabulek dvanáct let starý Johnsonův čas. Osobní rekord si přitom Bolt vylepšil o 37 setin. "Skvělé. Po semifinále jsem se rozhodl, že na dráze nechám všechno. Přišel jsem, abych to tady dokázal. Jsem šťastný, že jsem to dokázal. Musím ale přiznat, že jsem v šoku, takový čas jsem nečekal," nechal se slyšet Bolt v mixzóně. "Věděl jsem, že je tady rychlá dráha, ale nemyslel jsem si, že to je možné. Makal jsem hodně, abych to dokázal, a budu makat ještě víc, abych zůstal na špičce," pokračoval nadšeně nejrychlejší muž planety. 
 A jak vypadal závod z pohledu nového olympijského hrdiny? "Výborně jsem odstartoval, v zatáčce jsem běžel tak rychle, jak jsem jen uměl, a když jsem vběhl do cílové rovinky, říkal jsem si: Udrž to, teď nesmíš umřít," vylíčil Bolt. 
 Přestože doběhli s propastnou ztrátou, i ostatní soupeři dosáhli vynikajících časů. Stříbrný Churandy Martina z Nizozemských Antil vylepšil národní maximum na 19.82, třetí Američan Shawn Crawford byl o dalších 14 setin pomalejší. Na bronzovou pozici se ale posunul až po diskvalifikaci krajana Wallace Spearmona, který během závodu vyšlápl z dráhy.
Olympijskou vítězkou v hodu kladivem se stala Běloruska Oxana Meňkovová. Šestadvacetiletá vládkyně letošních tabulek se v předposlední sérii vypjala k olympijskému rekordu 76.34 metru a odvrátila útok Kubánky Yipsi Morenové, která ji těsně předtím sesadila z vedoucí pozice.  Na dvojnásobnou mistryni světa tak zbylo stejně jako před čtyřmi lety v Aténách i na posledních dvou světových šampionátech stříbro, přestože se ještě posledním hodem zlepšila na 75.20. Bronzovou medaili získala stejně jako na MS domácí Čang Wen-siou. 
Druhá žena tabulek a slovenská rekordmanka Martina Danišová-Hrašnová obsadila osmé místo, úřadující světová šampionka Betty Heidlerová z Německa nepostoupila ani do užšího finále.


Výsledky naleznete zde.

ČTK