přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. května 2011, 17:12

Bolt poběží v Ostravě stovku

Poslední tajemství letošní Zlaté tretry Ostrava rozluštěno. Nejpopulárnější atlet světa, jamajský sprinter Usain Bolt, poběží při jubilejním 50. ročníku nejkratší sprint.

Start Usaina Bolta při půlstoletém výročí Tretry byl organizátory mítinku kategorie IAAF World Challenge ohlášen už začátkem března. Až dosud ale nebylo známo, kterou ze sprinterských tratí si vybere. Dnes byla tajenka odhalena. Volba padla na nejkratší vzdálenost, na níž už v Ostravě jednou závodil, a sice v roce 2009.  Kromě toho běžel dvakrát dvoustovku (2006 a 2008) a  vloni se premiérově pokusil o překonání světového maxima na třístovce.

„Start Usaina Bolta je událostí sám o sobě a trať, pro kterou se rozhodne, není zásadní. Klíčové je, že se i letos rozhodl mezi celou řadou mítinků, které ho lákaly, pro Ostravu. Jeho volbu stometrové trati vítám, je to královský sprint a hlavně pro Bolta šance na reparát za jeho skvělý ostravský výkon 9,77, jehož zapsání do rekordních statistik pokazila nedovolená podpora větru. Takto zatím drží rekord mítinku z loňského roku Asafa Powell časem 9,83, diváci se mohou těšit na to, jak ho bude Bolt atakovat,“ okomentoval rozhodnutí trojnásobného olympijského vítěze a světového rekordmana Miroslav Černošek, majitel pořádající agentury TK Plus Prostějov.

Bolt na Tretru dorazí z mítinku Diamantové ligy v Římě, kde by měl otevřít sezonu. Ostrava bude teprve jeho druhým startem. „Věřím, že letos bude vítr i počasí v pořádku,“ vzkázal Bolt, jemuž organizátoři změří také mezičas na 100 yardů. Vznikne tak porovnání s dalším hvězdným Jamajčanem Asafou Powellem, který na této metě zaznamenal nejlepší čas historie 9.07.

Bolt je na stovce světový rekordman, olympijský vítěz i mistr světa. Průměr jeho deseti nejlepších časů je 9.761. V Ostravě bude startovat už popáté, což je výjimečné. Obdobnou bilancí se z evropských mítinků mohou pochlubit jen v Lausanne a Londýně. 

Adam Pražák

Vytisknout