přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. srpna 2010, 22:21

Bolt po dvou letech poražen, ve Stockholmu triumfoval Gay

Američan Tyson Gay dokázal při mítinku Diamantové ligy ve Stockholmu porazit světového rekordmana Usaina Bolta z Jamajky a ukončil tak jeho dvouletou nadvládu.

Už se zdálo, že je Usain Bolt neporazitelný. Mítink ve Stockholmu však ukázal, že jde přeci jen o člověka z masa a kostí. V závodě, jehož start byl dvakrát odložen, aby se povedl teprve napotřetí, tahal od prvních metrů za kratší konec a v cíli se díval svému americkému konkurentovi na záda s odstupem 13 setin.  Tyson Gay si tak poprvé v kariéře  připsal skalp nejlepšího sprintera historie, navíc časem 9.84 (v 0.0) vylepšil rekord mítinku. "Jsem šťastný za vítězství, ale vím, že nebyl ve své top formě," prohlásil Gay posléze.  
Bolt prohrál poprvé od doby, co ho právě ve Stockholmu předčil v roce 2008 bývalý světový rekordman Asafa Powell.Ten zde měl původně startovat i letos, pro zranění  se však odhlásil.

Celkově mítink tak trochu doplatil na to, že většina nejlepších atletů z Evropy a Afriky startovala minulý týden na kontinentálních šampionátech, a únava i ztráta koncentrace po vrcholu sezony se podepsala na výkonnosti. Jen málo disciplín tak výrazněji promluvilo do tabulek. Patří mezi ně třeba stovka překážek, kterou vyhrála Australanka Sally Pearsonová ve vyrovnaném třetím nejrychlejším čase sezony 12.57 nebo pětka mužů, kde v souboji Keňana Kiptoa s Etiopana Gebremeskelem a Mergou přibyly do žebříčku třetí až pátý nejlepší výkon sezony. Závod vyhrál Kiptoo za 12:53.46, soupeři byli o desetinu, resp. 12 setin pomalejší.  

Českým atletům se dnes tolik nevedlo. Jiřina Ptáčníková obsadila ve skoku o tyči osmou příčku za 441 cm na druhý pokus,  Petr Frydrych zůstal po výkonu 75.18 těsně před branami elitní osmičky. 

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout