Bolt: odborník žasne, laik se diví

Aktuality
středa 23. listopadu 2011
Sprinterští trenéři se nestačí divit a jen obdivně pokyvují hlavou. Jamajčan Usain Bolt předvedl v nedělním finále stometrového závodu na mistrovství světa v Berlíně běh, který se dotýkal dokonalosti, hranice lidských možností.

Čas 9,58 sekundy byl ještě před několika lety považován za nemožný. Už nyní se hovoří o výkonu, který bude začínat číslicemi 9.4 sekundy. Už ale i sám Usain Bolt připouští, že rychleji už to nejspíš nepůjde. '

Vědci analyzují a počítají. A docházejí k číslům, která vyrážejí dech. Boltův mezičas na 60 metrů ve finálovém závodu? 6,31 sekundy! To je o osm setin rychleji, než je halový světový rekord Američana Maurice Greenea! Pravda, Boltovi foukal do zad vítr o rychlosti 0,9 metru za sekundu, ale podle propočtů to je na šedesátce výhoda zhruba čtyř až pěti setin. "Tak to je síla. Navíc to je po startu, kdy běží v předklonu, takže ten vítr tolik nepomůže," kroutil nevěřícně hlavou český sprinterský kouč Luděk Svoboda.
   
Boltovi se v semifinále i ve finále skvěle povedl start. Už na dvaceti metrech byl nejrychlejší ze všech v času 2,89 sekundy. Jestliže se hovořilo o úvodu závodu jako o Jamajčanově slabině, opak byl pravdou. Po startu ve finále nebyl nikdo rychlejší. Američan Tyson Gay na dvaceti metrech ztrácel tři setiny, v cíli třetí Asafa Powell dvě setiny. Maximální rychlosti Bolt dosáhl mezi 60-80 metry, tento úsek proběhl za 1,61 sekundy. "Ježišmarja, to je ďábelské," utrousil jen Svoboda. 

Už na olympijských hrách v Pekingu Bolt běžel nejrychleji v historii - průměrnou rychlostí 37,15 kilometru za hodinu, maximálně dosáhl mezi 50. a 80. metrem rychlosti zhruba 43,9 km/h. Oba běhy jsou ale podle analytiků neporovnatelné. Jamajčan totiž na olympiádě závěr vypustil, zatímco v Berlíně běžel naplno až do konce. I proto měl tentokrát průměrnou rychlost 37,6 km/h a maximální rychlost mezi 60-80 metry přibližně 44,7 km/h, což je 12,4 metru za sekundu. "Já nemám slov, to je masakr, fantazie," hlesl český trenér Svoboda. 

Při Boltově sprintu neviděl nedostatky. "Technicky tam nebyla chyba. Možná se může zlepšit ještě na startu, ale při jeho výšce už asi lepší neudělá," podotkl trenér. Závod rozebíral s oštěpařem Janem Železným do dvou do rána. "Nešlo usnout," usmíval se Svoboda. "Může to být rekord na hodně dlouho, ale na věčnost asi ne," přemítal. 

Aktuálně ale může nejlepší čas překonat pouze Bolt sám. "Ale stovka není jen o rekordech, je to o tom náboji, o tom hecu, který závod letos měl," upozornil Svoboda na rozebíraný duel Bolt - Gay. 

Nemůže být Boltův výkon pro ostatní a potažmo české sprintery demotivující? "Češi nejsou sami, kdo od něj dostává sekundu. Na ně to nebude mít žádný vliv. Prý akorát čuměli," poznamenal Svoboda. 

Líto mu bylo Gaye, který předvedl famózní výkon, i když ostrouhal. Ale závod si prý výjimečně užil. "Bylo to strašné, ale fantasticky nádherné. Byl to zážitek, který se nezapomíná. Pro mě je po mistrovství světa," dodal s nadsázkou kouč, neboť ve hře má naději - překážkáře Petra Svobodu.

Biomechanická analýza běhu finalistů zde.

ČTK