přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. února 2010, 20:48

Bolt na čtvrtce přitvrdil, Šestáková krůček od Dauhá

Atletický fenomén posledních let začal sezonu opět startem na 400 metrů doma na Jamajce. Přinášíme také souhrn z Gentu, kde dnes z českých atletů závodila Martina Šestáková.

Kingston
Zostra zahájil sezonu Usain Bolt. V jamajském hlavním městě si zaběhl čtyřstovku v čase 45.86, což je o půl vteřiny rychleji než před rokem. „Je to dobré znamení,“ prohlásil Bolt pro média, „a teď zpátky do tréninku.“

Gent
Na mítinku v Belgii výkon roku nepadl, nepočítáme-li další kuriozní halovou trať, 2 km steeplechase, kterou ovládl za 5:17.04 Paul Kipsiele Koech. Martina Šestáková se tu přiblížila účasti v Dauhá, když na mítinku v Gentu skočila ve třetí sérii 13.88 metru. To je 17 centimetrů od kritéria, které v trojskoku pro halové MS stanovil ČAS. Právě takový výkon, tedy 14.05, předvedla slovenská kolegyně Dana Velďáková, vítězství však brala jednoznačně Ruska Anastasia Taranova-Potapovová za 14.43.

Vysokou úroveň měly v Belgii obě patnáctistovky. Etiopská mílařka Genzebe Dibabaová zaostala v čase 4:04.80 jen vteřinu a půl za stávajícím letošním maximem krajanky Kalkedanové, zařadila se tak na čtvrté pozici listiny 2010. Druhá Polka Cichocká ztratila na vítězku více jak šest vteřin. Mužům vládl pro změnu Keňan, ale čelu tabulek byl na setinu stejně (1.52). Jen se Haron Keitany časem 3:35.69 zařadil o příčku výše, tedy na třetí místo.

Únorový vládce Brna i Prahy Alexej Dmitrik přidal do sbírky i Gent, Rusovi tentokrát stačilo překonat (samotnému) jen 226, další výšku 230 už nezvládl. Bahamský překážkář Shamar Sands vyhrál ve stejném čase jako bral včera Petr Svoboda v Lipsku druhé místo, tedy 7.54. Jediná přemožitelka Lucie Škrobákové z HME v Turíně Belgičanka Eline Beringsová prohrála jen o tisíciny s Američankou Daniele Carruthersovou, když oběma sepnula časomíra na 8.02. Maximum české rekordmanky je zatím o 6 setin slabší. Hladké sprinty ovládli Brian Mariano z Nizozemských Antil za 6.60 a bahamská Chandra Sturrupová za 7.22. V trojboji zahrnujícím 60 metrů, dálku a kouli se prosadil proti domácím, nizozemským a francouzským soupeřů Belgičan Hans Van Alpen. Jeho výkony: 7.20-725-15.49.

Výsledky z Gentu

Michal Procházka

Vytisknout