přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

4. prosince 2017, 15:29

Bolt má na Jamajce sochu

Zhmotněná pocta atletovi, jenž letos ukončil svou zářnou kariéru, stojí od neděle před Národním stadionem v Kingstonu. Neskutečné, glosoval Usain Bolt po slavnostním odhalení na svém Twitteru.

Sochu ztvárnil jamajský umělec Basil Watson (*1958). Jak je vidět z fotografie, Bolt na ní předvádí své typické gesto. Skutečný Bolt se ceremoniálu osobně zúčastnil. „Nikdy jsem neměl pocit, že nastane tak velká chvíle, jako je tato, mezi sochami Národním stadionu, kde všechno začalo,“ uvedl sprinter, jenž získal nevídaných šest zlatých olympijských medailí a sedm světových.

Tedy individuálně, k nim dalších šest velkých titulů ve štafetách a celkem 23 medailí na vrcholných globálních akcích. „Proto vždycky povzbuzuji všechny: nic není nemožné, limity neexistují,“ pokračoval ve svém projevu Bolt. „Protože jsem si v žádném okamžiku (kariéry) nepomyslel, že bych toho tolik dosáhl, ale vždycky jsem šel dál a soustředil se na to, co chci,“ vysvětloval.

Šéf IAAF Sebastian Coe byl přítomen jen virtuálně. „Usain změnil tvář našeho sportu,“ potvrdil prezident na videonahrávce pozitivní vliv, který měl Bolt na atletiku. „Jeho mimořádná kariéra byla příkladem excelentní soutěživosti, mimořádného charakteru, vynikajících sportovních schopností a profesionality. To vše z něj učinilo globální superstar,“ chválil Coe.

Ve své zdravici Coe neopomněl připomenout ani zásluhy Boltova kouče. „Za každým skvělým sportovcem je skvělý trenér a jsme obzvlášť hrdí, že Glen Mills je od roku 2006 součástí rodiny IAAF, což nám pomáhá lépe porozumět a podporovat trenérský statut,“ uvedl.

„Usain možná opustil dráhu, ale vím, že náš sport nikdy neopustí a těšíme se, že s ním budeme spolupracovat na další části jeho (životní) cesty v největším sportu na této planetě,“ dodal. „Jménem světa atletiky ti děkuji za obrovský přínos atletice na celém světě,“ uzavírá Coe.

Nedělní slavnostní odhalení se původně mělo konat již v polovině října, jenže kvůli mimořádně silné sezóně hurikánů bylo odloženo o dva měsíce. V karibské oblasti ničivý větrný živel připravil o život - mimo mnoha jiných - i Xaviera Samuelse, trenéra čtvrtkaře-překážkáře Kyrona McMastera.

Michal Procházka, foto: Twitter

Vytisknout