Bolt dělal traséra i vítězil

pondělí 20. dubna 2015
Hvězdný Jamajčan má za sebou první stovku v sezoně, v Riu zvítězil za 10.12. Předtím si vyzkoušel, jaké to je vodit nevidomou, když běžel s trojnásobnou vítězkou paralympiády, Brazilkou Guilherminou.

Jamajčan Usain Bolt v neděli zaklekl do bloků závodu Mano Mano race v Riu de Janeiro situovaném na speciálně postavené dráze v tamním jezdeckém klubu. Stometrovou tratí proběhl za 10.12 a vyhrál, druhý byl o 12 setin zpět Američan Ryan Bailey, třetí domácí Jose Carlos Moreira s 10.51, čtvrtý a poslední Nizozemec Churandy Martina s 10.53. „Chtěl jsem běžet pod deset sekund, ale špatně jsem odstartoval. Věřím, že s dalšími závody se to zlepší,“ komentoval svůj výkon šestinásobný olympijský vítěz, který by právě v Riu u příležitosti příštích Her chtěl ukončit svou kariéru. To bude rodákovi z Trelawny třicet let.

Záznam závodu na YouTube:

V rámci svého nabitého programu v brazilském velkoměstě si vyzkoušel i roli traséra nevidomé běžkyně. Byla jí domácí paralympijská hvězda Terezinha Guilhermina, pro kterou to byl dle jejích slov splněný sen. „Byl si na startu malinko nejistý, aby mě nestrhl na zem nebo neběžel moc rychle. Takové akce přinášejí paralympijskému sportu spoustu respektu,“ pochvaloval si po společné padesátce, jíž si můžete prohlédnout zde.

Pro Bolta byl závod v Riu druhý v sezoně, o osm dní dříve běžel dvoustovku v Kingstonu, svou první od zisku titulu mistra světa. Ani tehdy to nebyl zázračný čas – v mírném protivětru 0,2 m/s vyhrál za 20.20, o čtyři desetiny před Nestou Carterem. Přesto říká: „Jsem v lepší formě, než vloni a zlepšuji se. Bude zábava,“ věští směrem k nadcházející sezóně.