přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:27

Bolt a...?

IAAF oznámila pětici mužských a ženských finalistů, z nichž vzejde vítěz o nejlepšího světového atleta uplynulého roku. Vyhlášen bude 22. listopadu v Monaku.

Mezi muži je velkým favoritem jamajský sprinter Usain Bolt. Největší atletická star, která v Berlíně získala tři tituly mistra světa a pokořila dva světové rekordy, tak s největší pravděpodobností obhájí loňské prvenství v anketě. Jeho nejvýraznějším vyzyvatelem je etiopský vytrvalec Kenenisa Bekele, jenž se vedle dvou zlatých medailí z MS, které získal na tratích 5000 a 10000 m, může pochlubit i unikátní neporazitelností, jež ho dovedla až k podílu z milionového jackpotu Zlaté ligy. Dalším z finalistů je australský tyčkař Steven Hooker, který v Berlíně, ač zraněný, nadchl svou hrou vabank se šťastným koncem v podobě zisku mistrovského titulu. Oštěpař Andreas Thorkildsen svým zlatem z MS zase zkompletoval sbírku, s níž se nemůže pochlubit ani Jan Železný, neboť ten na rozdíl od norského sympaťáka nikdy nevyhrál  ME. Pětici finalistů doplňuje americký sprinter Tyson Gay, který sice jako jediný ze jmenovaných nezískal světový titul, přesto svými vynikajícími výkony nepochybně patřil mezi nejvýraznější atlety uplynulého roku. 

Na rozdíl od mužů chybí v ženském poli výraznější favoritka. Papírově nejvíce trumfů má v ruce polská kladivářka Anita Wlodarzyková, která se vedle zlaté medaile dočkala v Berlíně i světového rekordu. Větší šance jsou však přisuzovány jiným. Patří mezi ně i obhájkyně loňského titulu Jelena Isinbajevová, a to i přesto, že jí soutěž v Berlíně vůbec nevyšla. Ruská tyčkařka nicméně hned o týden později skončila další ze svých světových rekordů a následně dotáhla do konce i své tažení Zlatou ligou. V tom si může podat ruce s americkou čtvrtkařkou Sanyou Richardsovou, která navíc v Berlíně zlomila své prokletí a po letech dominance (konečně) získala zlatou medaili na velké akci. Další atletkou, která bývá favorizována, je chorvatská výškařka Blanka Vlašičová, jež ustála psychický tlak spojený s duelem s velkou konkurentkou Ariane Friedrichovou na její domácí půdě. Pětici nejlepších, tak jak vzešla z hlasování IAAF family, doplňuje novozélandská koulařka Valerie Viliová, která vedle zisku titulu předvedla po čtyřech letech světu ženský výkon za 21 metrů. 
Vítězové budou vyhlášeni 22. listopadu na galavečeru v Monte Carlu.

Finalisté:
Kenenisa Bekele
Usain Bolt
Tyson Gay
Steven Hooker
Andreas Thorkildsen

Finalistky:
Jelena Isinbajevová
Sanya Richardsová
Valerie Viliová
Blanka Vlasičová
Anita Wlodarczyková

Adam Pražák

Vytisknout