Bolt a Thompsonová atlety roku v NACAC

pondělí 21. listopadu 2016
Reprezentanti Jamajky a Spojených států amerických dominovali předávání cen pro nejlepší atlety Severní Ameriky, Střední Ameriky a Karibiku. V hlavních kategoriích se radovaly sprinterské hvězdy z Jamajky Usain Bolt a Elaine Thompsonová.

Bolt byl mezi muži hlavním kandidátem na toto ocenění. Na olympijských hrách v Riu de Janeiru dokázal obhájit tři zlaté medaile z Londýna, když byl nejrychlejší na stovce, dvoustovce i s jamajskou štafetou na 4x100 a potvrdil tak postavení světového sprinterského krále. Dalším finalistou byl americký desetibojař Ashton Eaton. I on zopakoval svůj čtyři roky starý triumf pod pěti kruhy, k tomu ještě přidal titul šampiona Spojených států. Finálovou trojici doplnil ještě jamajský překážkář Omar McLeod, který opanoval olympijské finále závodu na 110 metrů překážek, vyhrál Diamantovou ligu a byl jediným překážkářem, který se v letošní sezóně dokázal časem 12.98 dostat pod třináct vteřin.

Také ženská kategorie měla vítězku z Jamajky. Elaine Thompsonová dokázala již v úvodu sezóny vyrovnat národní rekord, když v Kingstonu běžela 10.70. Poté přišlo svalové zranění. Na olympijských hrách však byla opět ve skvělé formě. Vyhrála jak sprint na 100 metrů, tak i dvojnásobnou trať. Se štafetou si pak doběhla pro stříbro. Mezi trojici finalistek se vešla i americká překážkářka Kendra Harrisonová, která v průběhu letošní sezóny dominovala a dokázala zaběhnout i světový rekord na stovce překážek, když časem 12.20 překonala o setinu historické světové maximum. Ovládla též Diamantovou ligu. Zaváhala v jediném závodě, kterým byla americká olympijská kvalifikace. V Riu tak chyběla. V elitním užším finále nechyběla ani bahamská čtvrtkařka Shaunae Millerová. Ta zůstala letos na trati 400 metrů neporažena a v Riu se stala olympijskou vítězkou.

Juniorem roku se stal americký sprinter Noah Lyles, jenž získal na juniorském mistrovství světa v Bydhošti zlaté medaile na stovce i ve štafetě na 4x100 metrů. Lyles za sebou nechal další juniorského světového šampiona a semifinalistu olympijských her na 400 metrů překážek Jaheela Hyda z Jamajky a kubánského trojskokana Lazara Martineze, který si též pověsil na krk světové juniorské zlato a vybojoval osmé místo na olympijských hrách. Finálovou čtveřici doplnil ještě další americký sprinter Michael Norman. Ten byl v Bydhošti nejrychlejší na dvoustovce v rekordu šampionátu 20.17 a podílel se na zlatu americké štafety na 4x100 metrů.

Kategorii juniorek kralovala americká překážkářka Sydney McLaughlinová, které se podařilo při americké olympijské kvalifikaci zaběhnout časem 54.15 juniorský světový rekord na čtvrtce překážek. Na olympijských hrách skončila její cesta v semifinále. Dalšími finalistkami byly juniorská mistryně světa ve skoku do dálky Yanis Davidová z Guadeloupu, dvojnásobná zlatá medailistka z Bydhoště Američanka Candice Hillová (100 m, 4x100 m) a juniorská světová šampionka na 400 metrů Tiffany Jamesová z Jamajky.

Petr Jelínek. foto: J. Kucharčík