Bolt a Ayanová světovými atlety roku

pátek 2. prosince 2016
Světovými atlety roku byli v Monaku korunováni jamajský sprinter Usain Bolt a etiopská běžkyně Almaz Ayanová.

Jamajský fenomén Usain Bolt se stal sprinterským králem her v Riu. Nejprve si pověsil na krk zlato na stovce, kterou prolétl v druhém nejrychlejším čase roku 9.80, následně suverénně opanoval závod na 200 metrů za 19.78 a obhájit dokázal i s jamajskou štafetou na 4x100 metrů. Z Brazílie si tak odvezl tři zlaté medaile a ve sbírce má již devět nejcennějších olympijských kovů.

Dalšími finalisty byli Jihoafrický čtvrtkař Wayde van Niekerk, který získal olympijské zlato v novém světovém rekordu 43.03 a britský běžec Mo Farah, jenž v Riu obhájil olympijské tituly na 5 000 i 10 000 metrů.

Etiopanka Almaz Ayanová byla jasnou vládkyní vytrvaleckých tratí na dráze. V průběhu roku několikrát útočila na světový rekord na pětce. Nejblíže mu byla v Římě, kde za „svěťákem“ krajanky Tirunesh Dibabaové zaostala o vteřinu a půl. Rekordního zápisu se nakonec dočkala na dvojnásobné trati a vybrala si k tomu ten nejvhodnější okamžik. Hned první den atletických soutěží na olympijských hrách v Riu totiž ozdobila světovým rekordem na desítce. Časomíra v cíli ukázala 29:17.45, čímž Ayanová umazala z 23 let starého rekordu Číňanky Wang Ťün-Sia více než čtrnáct sekund. Na pětce se stala vítězkou Diamantové ligy.

Finálovou trojici doplnila Polka Anita Wlodarczyková, která vyhrála olympijské hry, mistrovství Evropy a dvakrát dokázala v letošní sezóně posunout hodnotu vlastního světového rekordu v kladivu až na 82.98 a jamajská sprinterka Elaine Thompsonová. Ta vládla v Riu sprintům na 100 a 200 metrů a brala stříbro s jamajskou štafetou.

Mužskou vycházející hvězdou byl vyhlášen jednadvacetiletý kanadský sprinter Andre De Grasse, který v Riu získal stříbro na dvoustovce v novém národním rekordu 19.80 a k tomu přidal ještě bronzy na stovce a s kanadskou štafetou na 4x100 metrů.

Mezi ženami tuto kategorii opanovala též jednadvacetiletá belgická sedmibojařka Nafissatou Thiamová, která se radovala z olympijského zlata v novém národním rekordu 6810 bodů. Navíc vytvořila nové vícebojařské maximum ve skoku vysokém, když překonala 198 centimetrů.

Trenérem roku se stal Harry Marra, který je koučem amerického desetibojaře Ashtona Eatona, který dokázal v letošním roce obhájit olympijské zlato v desetiboji a ziskem 8893 bodů vyrovnal olympijský rekord Romana Šebrleho. Marra též připravuje Eatonovu manželku a bronzovou medailistku z Ria v sedmiboji Brianne Thiesen-Eatonovu.