přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. srpna 2003, 15:10

Boj o čtvrtý titul mistra světa závěrečný den MS

Osmý světový šampionát v řadě zažije nejúspěšnější člen české výpravy na MS v Paříži Jan Železný.

Český oštěpař se v dějinách světových šampionátů nezúčastnil pouze premiérového MS v Helsinkách, kdy mu v létě 1983 bylo pouhých 17 let. Pět ze sedmi dosavadních účastí na mistrovství světa pro legendu světové atletiky skončilo úspěchem. Třikrát se Železný radoval z titulu světového šampiona a dvakrát získal bronzovou medaili. „Do Paříže se těším. Doufám, že to dopadne dobře,“ zobecňuje Železný své cíle a svou víru v úspěch podporuje zprávou o aktuální formě: „Cítím se zdravotně v pořádku, ještě líp než na začátku roku.“Foto: F. Macák


V této sezoně startoval český oštěpař v šesti závodech a čtyřikrát zvítězil. „S letošní sezonou jsem spokojen,“ konstatuje Železný, „k závodu v Paříži můžu říct, že vlastně nemám co ztratit.“ Jen jedinkrát letos Železný nepřehodil metu 85 metrů. Stalo se tak na mítinku Zlaté ligy v Římě, kde obsadil čtvrtou pozici. Týden předtím se v Golden League představil poprvé a vítězstvím ve svém dosavadním maximu tohoto roku (89,06 m) připravil Rusa Makarova o sen o podílu na milionovém jackpotu za prvenství ve všech závodech prestižního seriálu. Poslední vystoupení světového rekordmana před MS v Paříži se datuje k 16. srpnu, kdy se v Curychu uskutečnil další mítink Zlaté ligy. Železného vítězství kvalitním výkonem 87,95 m a další skalp Makarova může mít značný vliv na sebevědomí obou hlavních kandidátů na světové zlato na Stade de France v Paříži.     

Mezi osmi nejdelšími světovými hody v oštěpu mužů patří celkem čtyři právě Janu Železnému. Do boje o svou čtvrtou zlatou medaili z mistrovství světa vstoupí nejúspěšnější oštěpař historie až v závěru pařížského šampionátu. Kvalifikace je na pořadu v pátek 29. srpna večer, finálové klání vypukne o dva dny později v 16,50 hodin.

Tomáš Klement

Vytisknout