přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. ledna 2003, 11:22

Bohatě obsazená Jablonecká hala 2003

Řada českých reprezentantů ozdobí sobotní mezinárodní mítink Jablonecká hala 2003.

Pořadatelé vypsali čtyři hlavní disciplíny, jimž ještě dominuje skok do výšky mužů. Postavení této disciplíny mezi ostatními také odpovídá případná cena pro vítěze. Skokan, jemuž se podaří vyhrát mítink v novém rekordu haly, může domů odjet osobním automobilem. Zdejší nejlepší výkon vytvořil Ján Zvara a má hodnotu 236 cm. „Nevím, jestli by se vůbec našel někdo na světě, kdo by byl momentálně schopen rekord v Jablonci překonat,“ vyjadřuje své stanovisko k možnosti vyhrát v sobotu automobil ředitel závodů Ing. Jiří Cikán.

Účast v závodě výškařů přislíbilo kompletní kvarteto skokanů užší domácí špičky, ale startovat nakonec s největší pravděpodobností budou pouze Jaroslav Bába a Jan Janků. Svatoslav Ton i Tomáš Janků si momentálně doléčují zranění a nechtějí zbytečně riskovat.

Velká cena Vladimíra Špidly je druhý název pro další z hlavních disciplín Jablonecké haly, a sice běh na 3000 m mužů. Český premiér je jakýmsi patronem závodu, a dokonce není vyloučeno, že do Jablonce zavítá a úspěšným běžcům „svého“ závodu předá ceny. V kategorii žen bude největší pozornost upřena na 800 m a skok do výšky. Na start půlky se postaví Němka Junghausová, s níž by měly svést velký souboj domácí Michaela Nová, Marcela Lustigová z Liberce a jičínská Veronika Plesarová. O vítězství ve výšce žen, a snad i o limity na HMS, budou podle papírových předpokladů bojovat Iva Straková a Inge Janků.

Do Jablonce se tradičně sjede také početná a silná skupina polských závodníků. Atletika našich severních sousedů již dlouhodobě prožívá úspěšná léta a zaujímá stabilní pozici v evropské špičce. Důkazem toho je loňské halové ME ve Vídni, kde Poláci v pořadí národů podle počtu získaných bodů skončili čtvrtí. Především polské sprinterky budou favoritkami ve svých disciplínách. Na hladké šedesátce už z předchozích ročníků znají pocit vítězství na jabloneckém mítinku Dluga a Riskiewiczová. Jejich kolegyně Frankowská bude mít poněkud usnadněnou úlohu v běhu na 60 m překážek, protože kvůli zranění bude na Jablonecké hale chybět původně přihlášená česká překážkářská jednička Michaela Hejnová.

Z českých elitních závodníků se v Jablonci dále představí Vladimír Maška a Josef Rosůlek v koulařském sektoru. Účast Petra Stehlíka je poněkud nejistá. Sprinteři Pavel Rada a Martin Břeň, kteří mají shodné loňské osobní maximum 6,79 s, se na 60 m poperou o prvenství s polskými borci. Také překážkář Ladislav Burdel bude mít zdatné soupeře v polských reprezentantech. Nejlepší český junior roku 2002 Petr Lampart nastoupí do soutěže skokanů do dálky s nejhodnotnějším osobním rekordem (818 cm).

Ve středu 22. ledna se v jablonecké hale na Střelnici koná 3. halová středa, která bude jakousi generálkou na sobotní atletický vrchol.

 

 

Tomáš Klement

Vytisknout