přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Blíží se první MS v silničním běhu na 20 km

Světový šampionát IAAF nahrazuje dosavadní MS v půlmaratonu. V maďarském Debrecínu se představí na 180 běžců z 45 zemí světa.

Nejvážnějším adeptem na zisk zlaté medaile bude v neděli Zersenay Tadesse. Bronzový vytrvalec z olympijských Atén vyhrál nedávno půlmaraton v Rotterdamu čtvrtým nejlepším časem historie 59:16 minut. Jeho největším konkurentem bude zkušený Maročan Jaouad Gharib, který se může pochlubit dvěma tituly mistra světa v maratonu. Také další favorité v kategorii mužů jsou z Afriky.

V kategorii žen obsadí některé z medailových míst nejspíše Rumunka Constantina Tomescová, loňská vítězka MS v půlmaratonu. O vítězství s ní poběží Berhane Adereová z Etiopie, Keňanka Edith Masaiová (africká rekordmanka na 20 km), Dorcus Inzikuruová u Ugandy, Japonka Kajoko Fukušiová (asijská rekordmanka na 20 km) či Lornah Kiplagatová, která startuje v barvách Nizozemí.

Ženy se na trať vydají v neděli 8. října v 11 hodin, muži o dvě hodiny později. Na startu budou chybět čeští vytrvalci.

Světové rekordy jsou v držení Haileho Gebrselassieho (Et.) z roku 2006 - 55:48.00 a Pauly Radcliffeové (Brit.) z roku 2001 - 1:03.26.

Více informací naleznete zde.

David Klempíř

Vytisknout