Blíží se finále M ČR družstev mládeže

V sobotu 30. září se rozhodne o vítězných družstev v juniorských, dorosteneckých a žákovských kategoriích. Na třech stadionech se budou po roce opět udělovat medaile.

Junioři a juniorky

Junioři a juniorky se mezi sebou utkají v Kladně. Kromě atletů AK SSK Vítkovice, kteří byli loni pátí, se letos utkají všichni favorité. Loni s jasným náskokem zvítězili junioři z VSK Univerzita Brno (263 b.) před ASK Slavia Praha (215 b.). Třetí A.C. TEPO Kladno ztratilo 89 bodů. „V letošním roce by do bojů mezi těmito třemi mohl zasáhnout Sokol Opava, který má také dost dobrých atletů,“ domnívá se řídící soutěže Vladimír Černý.

Mezi juniorkami se také představí favoritky z loňského roku. Suverénní děvčata z ACP Olymp Brno získaly před rokem 329.50 bodů (vyhráli s náskokem 138,5 b.!). Letos se brněnští rozhodli nasadit dva týmy – klasické „áčko“ a také „B“ tým, který doplní dorostenkami. „I brněnské béčko bude silné,“ předvídá Černý. Své semifinále vyhrály kromě Brna také juniorky z pražské Slavie a z A.C. TEPO Kladno. „Kladno bude také posíleno dorostenkami, navíc budou bojovat na domácí půdě,“ doplňuje Černý.

Dorostenci a dorostenky

Na atletickém stadionu v Olomouci budou letos v kategorii dorostenců chybět první tři kluby z loňska - Sokol Opava (posílí družstvo v kategorii juniorů), AK Škoda Plzeň a Hvězda SKP Pardubice. Všem unikl postup v semifinálových kolech. Mezi devíti týmy tak bude pět, které loni ve finále nestartovaly. Kdo bude favoritem? Semifinálová kola vyhrály kluby ASK Slavia Praha, AC Pardubice a domácí AK Olomouc.

Loni vítězné dorostenky z AK SSK Vítkovice budou obhajovat titul. Avšak další pořadí se promíchalo. Loni druhý Sokol Kolín, ani AK ŠKODA Plzeň neprošel semifinálovými boji. Kromě pěti loňských účastníků tak letos přibudou čtyři další. „K silným družstvům určitě patří SK ZŠ Jeseniova a LIAZ Jablonec nad Nisou,“ domnívá se Černý. Obě tato družstva vyhrála svá semifinále. Podle výsledků ze semifinále C ve Vítkovicích měl postoupit ještě ACP Olymp Brno. Ten se však rozhodl soustředit na kategorii juniorek. „Čtvrtí v pořadí ze Šumperku odmítli účast ve finále, takže cenné zkušenosti čekají na pátý v pořadí AO Slavia Havířov. Ti nabídku přijali.“

Žáci a žákyně

Finále M ČR družstev v kategorii žáků letos proběhne v Hradci Králové. Postup si zajistili loňští obhájci ze Sokolu Opava i druhý tým (AK Zlín). Naopak loni třetí TJ LIAZ Jablonec nad Nisou zůstal těsně za postupem na úkor TJ Sokol Kolín a AC Syner Turnov.

Loni vítězné A.C. TEPO Kladno postoupilo letos v semifinále v Olomouci ze třetího místa. I tak však dopadly dívky z Kladna lépe, než jejich kolegyně z Ústí nad Orlicí. Loni druhé se letos do finále nepodívají. Z deseti týmů letos pouze 3 (!) obhajují svoji účast. „V kategorii žactva to tak ale je vždy,“ říká Vladimír Černý. „Objeví se nové naděje, stačí tři až čtyři dobří v týmu a okolo nich se družstva dá dohromady.“ Silná družstva budou podle Černého také z Jablonce nad Nisou, stejně jako z Třince a Opavy. „Platí zde to, že v kategorii žactva jsou souboje vždy otevřené a neexistuje jasný favorit.“