přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

30. srpna 2007, 18:44

Blíží se den „D“

Pátek je z pohledu českých výsledků na atletickém MS v Ósace klíčovým dnem. V akci bude devět reprezentantů včetně Romana Šebrleho a finalistek oštěpu.

Jako první vyrazí do boje v 1:00 SELČ chodkyně Barbora Dibelková, která se pokusí navázat na senzační páté místo z předloňského MS v Helsinkách. Její současná forma není zcela zřetelná, v sezoně absolvovala pouze dva závody a do Ósaky byla poslána po udělení divoké karty. Barbora je ovšem velká bojovnice, což dokázala i svým rekordním návratem k závodění (tři měsíce po porodu už stála na startu poděbradské dvacítky). „Jestli mi porod pomohl k výkonnosti? Nedovedu to odhadnout. Bude záležet na tom, jak dopadnu tady, pak si teprve člověk udělá hodnocení. Rozhodně mi to však neublížilo. Silově na tom sice nejsem stejně jako dřív, ale v jistých funkčních parametrech to zase je naopak lepší. Tréninky, co jsme odtrénovali, byli srovnatelné s Helsinkami,“ konstatuje čtyřiadvacetiletá maminka. Její přítel a trenér Ivo Piták bude mít zítra taktéž napilno, vedle koučování Barbory v závodě jej čeká ještě otcovský dohled nad sedmiměsíčním synkem Matějem.

Krátce po příchodu závodnic na stadion, začne soutěž mužů v hodu oštěpem. Zde máme zastoupení Miroslavem Guzdkem. I on už v kariéře poznal, jak chutná úspěch z mistrovství světa, když před čtyřmi lety v Paříži skončil na vynikajícím sedmém místě. Čeká jej těžký úkol v podobě kvalifikačního limitu 82 m. Dvaatřicetiletý oštěpař přitom dosud v sezoně hodil nejlépe 78.32 m.

Ve 3:00 SELČ pak začnou startéři posílat do soutěže vícebojaře. V mnohačetné skupině zůstali po odstoupení Tomáše Dvořáka ze zdravotních důvodů dva čeští zástupci: Roman Šebrle a Josef Karas.
Olympijský vítěz a světový rekordman Šebrle ze sebe zdá se setřásl rozčarování z nedávných výkonů na „warm up“ mítinku před šampionátem a vyhlíží mnohem lépe naladěn. To je však patrně vše, co se o stavu jeho připravenosti dá říci, neboť před novináři byl včera tajemný jako hrad v Karpatech, jak ostatně své mlžení sám trefně pojmenoval. „Uvidíme, nechte se překvapit, nevylučuji,“ to byla téměř jediná slova, která z jeho úst zaznívala. A když už se odhodlal k většímu souvětí, tak jedině proto, aby celou záležitost ještě více znepřehlednil. „Tréninkové ukazatele mi už dávno ukázaly, že ukazatele neukážou vůbec nic,“ bavil se slovní hříčkou. Snad bylo jeho dobré rozpoložení předzvěstí ještě lepší nálady v sobotní podvečer.
Josef Karas přijel do Ósaky s B limitem ČAS. Do osmi tisíc mu scházelo 78 bodů. Zde by rád své osobní maximum výrazně vylepšil. „Nahnat body by bylo třeba ve všech disciplínách, ale největší rezervy mám v oštěpu, tyči a výšce. Po mítinku v Kladně jsem na nich hodně pracoval," prohlašuje populární „Joe“.
Deset minut po vícebojařích začne soutěž výškařek, kde nás reprezentuje trojlístek skokanek Romana Dubnova, Barbora Laláková a Iva Straková. Čeká je náročné utkání s řadou „dvoumetrových“ výškařek, a především s tvrdým kvalifikačním limitem 194 cm. Postup do finále nebude zadarmo.
Aby byl výčet kompletní, chybí nám do devítky dva. Respektive dvě, neboť jde o dámy. Od 13:40 SELČ nastoupí do oštěpařského sektoru dvanáctka finalistek, v níž nechybí obě české vrhačky Nikola Brejchová a Barbora Špotáková. V kvalifikaci se jim vedlo náramně, vyhrály své skupiny a postupovaly z prvního a druhého místa, jenže ve finále se začne nanovo. A nelze čekat, že soupeřky zejména z Německa nechají Češkám medaile zadarmo.     

Adam Pražák

Vytisknout