přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. dubna 2010, 16:15

Běžecký pohár slaví malé jubileum, dost možná ale skončí

Půlkulaté patnácté vydání českého běžeckého poháru bylo dnes slavnostně zahájeno v Poslanecké sněmovně. Nad jeho dalším ročníkem však visí velký otazník.

„Jsem rád, že se pohár už stal tradicí a že navíc vstřebává i ty neprofesionální běžce. Měli bychom udělat vše proto, aby tento ročník nebyl poslední,“ řekl dnes předseda sněmovny Miloslav Vlček. Ten nad pohárem převzal záštitu a spolu s jeho pořadatelem Janem Rýdlem také pohár slavnostně zahájil připnutím stuhy na pomyslný štafetový kolík. „Letos jsme si říkali, že by byla škoda to vzdát. Loni to bylo finančně špatné a teď ještě horší. Podařilo se nám získat alespoň podporu do lidových běhů,“ přibližuje Rýdlo. „Dále však již vařit z vody není možné,“ přiznává absenci silného sponzora, který by přilákal běžeckou elitu, byť tu domácí.

Podporu, byť třeba ne finanční pohár má, ať už v předsedovi sněmovny nebo také v senátorovi Miroslavu Antlovi, někdejším basketbalistovi. „Zrovna nedávno jsem si byl zahrát a poté jsem se málem rozpadl. O to větší mám radost, když vidím, kolik lidí se běhu věnuje. Nikdo z nás nechce, aby taková akce skončila,“ vyjádřil se Antl. „Pohár podporujeme spíše morálně,“ přidal se člen Českého klubu olympioniků Jiří Čtvrtečka, někdejší výtečný kanoista dnes zastupoval Danu Zátopkovou. „Přítomní mají možnost nechat si při závodech podepsat čísla od Dany Zátopkové, Jarmily Kratochvílové, měli jsme také Barboru Špotákovou a teď v neděli Martinu Sáblíkovou,“ vysvětluje Čtvrtečka.

A připomíná také, že oficiálnímu zahájení poháru předcházel již jeden z dílů seriálu, víkendový Běh městem Jarmily Kratochvílové. „Letošní závod se po všech stránkách vydařil. Vyšlo počasí, jsem ráda, že vyhráli domácí závodníci, atmosféře pomohla přítomnost Martiny Sáblíkové, přeci jen je olympiáda pořád ještě „čerstvá“,“ vypočítala světová rekordmanka klady závodu ve svém rodišti, Golčově Jeníkově. Zpravodajská vsuvka: Vítězství tu na hlavní  trati, 15 kilometrech, získali Róbert Štefko a Petra Kamínková. Kratochvílová zaštiťuje nejen „svůj“ běh, ale celý seriál, jednotlivé závody objíždí a startuje.

Do poháru jsou zařazena všechna mistrovství ČR mimo dráhu, tedy už i uplynulý kros, blížící se půlmaraton a maraton, letní vrchařský šampionát, silniční desítka (Běchovice), a také dlouhé tratě na dráze v červenci. „Standardní“ díly na sebe nenechají dlouho čekat, hned tuto neděli (11. 4.) je to další patnáctka, Cena Nasavrk, a příští sobotu (17. 4.) pak Pardubický vinařský půlmaraton zařazený i do mezinárodního seriálu asociace distančních běhů (AIMS). Nabitý měsíc uzavře v sobotu 25. dubna už zmiňované mistrovství republiky, rovněž na této trati (21,1 km), které se letos uskuteční v Plzni. Celkem je do poháru zařazeno devět běhů plus šest českých šampionátů (přehled viz níže). V každém závodě boduje osm mužů, čtyři ženy, po třech juniorech i juniorkách, a také ve veteránských kategoriích jsou hodnoceni vždy tři nejlepší (konkrétní body níže).

Termínovka Českého běžeckého poháru 2010:
  4. 4. Běh městem Jarmily Kratochvílové 15 km
11. 4. CKP Cena Nasavrk   15 km
17. 4. Pardubický vinařský půlmaraton 21,1 km
15. 5. Kokina běh – terén   14 km
22. 5. Veletržní běh Brnem   10 km
19. 6. Štafetový běh Lidice – Ležáky – nesoutěžní 155 km
15. 8. Žebrácká pětadvacítka  25 km
18. 9. Běh rodným krajem Emila Zátopka 22,3 km
10. 10. Slovácký silniční běh   5 a 10 km

Mistrovství ČR zařazená do poháru:
21. 3. kros, Temelín
25. 4. půlmaraton, Plzeň
  9. 5. maraton, Praha
17.-18. 8. dráha, Třinec
  7. 8. do vrchu, Janské Lázně
26. 9. silničních 10 km, Běchovice-Praha

Skladba bodů:
M 15, 12, 10, 8, 5, 3, 2, 1
Ž 8, 5, 3, 1
J-V 8, 5, 2

Michal Procházka

Vytisknout