přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Běžecký pohár pokračuje o Velikonoční neděli

Druhý podnik Českého běžeckého poháru 2005 je na pořadu v neděli 27. března, kdy se uskuteční Běh městem Jarmily Kratochvílové v Golčově Jeníkově.

V jednadvacátém ročníku závodu běžci v hlavní kategorii absolvují 15 kilometrů v terénu. "Je to trať střední obtížnosti, mírně kopcovitá," doplnil organizátor seriálu Jan Rýdlo. Pro příchozí závodníky je připravena trať o délce 1,8 km. Prvenství v rodném městě Jarmily Kratochvílové obhajují Poláci Balsinski a Zatorská. Favority pro letošní ročník je tradičně těžké určit, řada kvalitních závodníků se do závodu přihlásí až na poslední chvíli. "Možná přijede i Robo Štefko, pokud by se rozhodl tenhle závod mít na rozběhnutí před sezonou," spekuluje Rýdlo o účasti celkového vítěze ČBP 2004. Štefko minulý týden v Saint Galmieru startoval na mistrovství světa v krosu. "Uvidíme, jestli přijedou nějací Poláci. Jinak dobře připraven určitě bude Honza Bláha," pokračoval ředitel Českého běžeckého poháru. Připomněl tak úvodní závod seriálu před týdnem v Nasavrkách, kdy konečné pořadí zcela ovládli polští vytrvalci, nejlepší z Čechů doběhl Jan Bláha na pátém místě. "Otevřené to bude hlavně v kategorii žen," dodal Rýdlo k závodům v Golčově Jeníkově.

Desátý ročník Českého běžeckého poháru zahrnuje stejně jako loni šestnáct podniků, v seznamu závodů však přeci jen došlo ke změnám. Z termínové listiny vypadl půlmaraton v Pardubicích, který byl nahrazen závodem v Banské Bystrici. Běh ve středoslovenské metropoli tak v seriálu čeká premiéra. Všechny "nemistrovské" závody v rámci ČBP budou opět doprovázet takzvané lidové běhy, jichž se každý rok účastní dohromady několik tisíc příchozích běžců. Tečku za letošním ČBP udělá tradičně mistrovství republiky v krosu, které 26. listopadu hostí Česká Lípa. Slavnostní vyhlašování proběhne o čtyři dny později v Praze.

Mezi hlavní favority celého poháru, konaného opět jako odkaz Emila Zátopka, se řadí loňští vítězové Róbert Štefko a Petra Kamínková. Zatímco Štefko má v této sezoně za sebou už dva mezinárodní starty v přespolním běhu, když startoval na mistrovství světa a v evropském poháru družstev, Kamínková se teprve zotavuje po zdravotních problémech s kolenem. Olomoucká závodnice začala trénovat před třemi týdny. "Pokud bude Petra zdravá, určitě se stane největší favoritkou. Věřím, že Irena Petříková jí bude zdatnou soupeřkou. V mužích bude hlavním kandidátem Štefko, vysoko by měl být taky Honza Bláha, který vždycky jezdí na hodně závodů," uzavřel Jan Rýdlo. Běh městem J. Kratochvílové v Golčově Jeníkově startuje v neděli v 10 hodin.

Tomáš Klement

Vytisknout