Běžci měli o víkendu napilno

pondělí 18. ledna 2016
Pomalu se rozjíždí halová sezóna. Nicméně mnoho zajímavých běžeckých závodů se koná i pod otevřeným nebem. Zde je to nejzajímavější, co přinesl uplynulý víkend v krosových a silničních závodech.

Nairobi

V keňské metropoli se konalo národní policejní mistrovství v krosu. Na zdejším dostihovém závodišti nebyla nouze o zajímavá běžecká jména. Závod mužů ovládl mistr světa v půlmaratonu Geoffrey Kamworor, který zvládnul desetikilometrovou trať za 30:53. Pro stříbro si doběhl Augustin Choge (31:30) a bronz si na krk pověsil mistr světa na 1500 metrů z Pekingu Asbel Kiprop (31:47). Mezi ženami kralovala Vivian Cheruiyotová, která v dramatickém finiši porazila Margaret Chelimovou. Obě závodnice doběhly v čase 36:30. O další čtyři vteřiny zpět zaostala třetí Hyvin Kiyengová (36:34).

Sevilla

Na Cross Country Permit mítinku IAAF v jihošpanělské Seville se radoval z triumfu Etiopan Tamirat Tola. Ten svým soupeřům nastoupil v předposledním z pěti okruhů a svůj náskok do cíle už jen navyšoval. Cílovou pásku proťal v čase 30:57. Za ním doběhli vítězové z předešlých ročníků Teklemariam Medhiu z Eritrei (31:09) a Uganďan Timothi Tororich (31:12). Osmikilometrovou trať žen proběhla nejrychleji Faith Kipyegonová z Keni (24:56) před krajankami Violou Kibiwottovou (25:16) a Irene Cheptaiovou (25:50).

Greenmount

Další významnou krosovou událostí byl Antrim International Cross Country mítink v irském Greenmountu. Zde se rozhodovalo až v posledních metrech závodu. Šťastnější byl nakonec Etiopan Aweke Ayalew, který se na cílové rovince dostal jen o pár centimetrů před v pořadí druhého Keňana Thomase Ayeka. Oba borci doběhli ve stejném čase 21:25. Třetí skončil další zástupce Keni Timothy Cheruiyot. Ten zaostal o pouhé dvě vteřiny zpět (21:27). Také v závodě žen to bylo drama až do samotného konce. Nakonec ho opanovala Alice Aprotová (18:06), která porazila o tři vteřiny Mimi Beleteovou (18:09). K radosti domácího publika doběhla na třetím místě domácí Fionnuala McCormacková (18:13). Ta si v závěrečných metrech poradila s vícemistryní Evropy v krosu Britkou Kate Averyovou (18:16).

Houston

Poměrně rychlý půlmaraton byl k vidění v texaském Houstonu. Závod mužů se stal kořistí Etiopanů. Lelisa Desisa za sebou nechal všechny své soupeře v čase 60:37. Druhý doběhl jeho reprezentační kolega Mosinet Geremew (60:45). Třetí byl Eritrejec Samson Gebreyohanes (61:28). Mezi ženami triumfovala Keňanka Mary Waceraová za 66:29. Druhé místo obsadila další zástupkyně této běžecké velmoci Cynthia Limová (66:41) a třetí příčku obsadila mistryně světa v maratonu Mare Dibabaová z Etiopie, pro kterou to byl první start od jejího závodu v Pekingu.

Hong Kong

Velmi zajímavý průběh měl maratonský závod v Hong Kongu. Nepostaraly se o něj však výkony, ale velice silný monzunový déšť, který závodníky provázel. Nejlépe si s rozmary počasí poradil Mark Mutai, který vyhrál za 2:12:12, pouhé dvě vteřiny za ním doběhl Lawrence Cherono (2:12:14) a o dalších šest sekund zpět zaostal třetí Etiopan Feyera Gemeda (2:12:20). Také závod žen byl spíše taktickou záležitostí. Ve finiši si to rozdaly Etiopanky Haylay Gebreslaseová (2:36:51) a Ayelu Lemmaová (2:36:53).