přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:25

Běžci do vrchu chtějí přivézt evropské medaile

Poměrně zkušené týmy vysílá Česká republika do bojů na mistrovství Evropy v běhu do vrchu.

Dnes po obědě dorazí osmičlenná česká výprava do dějiště šampionátu v polském Korbielówu, odpoledne si projde trať, na které se v neděli uskuteční boje o evropské medaile. „Nikdo z nás tu trať nezná, údajně je to sjezdovka nahoru a dolů,“ přiblížil vedoucí výpravy Karel Šklíba. V závodě žen, který odstartuje pozítří v 10 hodin, se poběží na tři okruhy a celková délka trati bude 8.9 km. Muži urazí o jeden okruh více a v neděli od 11 hodin se utkají na distanci 11.8 km.

V obou kategoriích má česká reprezentace reálnou naději na zisk medaile v závodě jednotlivců. Nejúspěšnější člen loňské výpravy Robert Krupička přivezl z ME v Trentu hned dva cenné kovy. Mezi jednotlivci vybojoval bronz a ze stejně hodnotné medaile se radoval spolu s Pavlem Faschingbauerem a Janem Havlíčkem v soutěži družstev. Titul vicemistryň Evropy získal v Trentu celek žen ve složení Anna Pichrtová, Irena Šádková, Pavla Matyášová. Prvně jmenovaná skončila v individuálním závodě osmá, ale na svém kontě má už evropský bronz z roku 2002. „Anička Pichrtová a Robert Krupička budou hlavními želízky v ohni,“ potvrdil Šklíba, „nemělo by se o tom moc mluvit, ale naším cílem je přivézt nějaké medaile. Spokojenost výpravy by byla se dvěma.“ Krupička se zúčastnil soutěže družstev v rámci závodu Dolomiten Man, kde se představil na prvním úseku štafety v extrémním běhu, a svůj závod vyhrál. Pichrtová potvrdila výbornou formu před dvěma týdny na mistrovství Spojených států. Jednatřicetiletá závodnice nenašla přemožitelku v běhu do vrchu na Mt. Washington na 7.6 míle. 

V české sestavě pro Korbielów figurují tři účastníci loňského mistrovství Evropy. Vedle Pichrtové a Krupičky je to Barbora Kuncová, úřadující vicemistryně republiky ve steeplu. Mezi muži budou ČR zastupovat Pavel Brýdl, Zdeněk Zoubek a Ondřej Horák. Ženské družstvo doplňují Renata Hájková a Lenka Jančaříková, ve třiatřiceti letech debutující na evropském šampionátu. „Lenka je z tohoto pohledu benjamínkem družstva. Všichni ostatní reprezentanti už startovali na mistrovství Evropy i světa,“ uvedl Šklíba.  

Atraktivní a dramatická budou tradičně hodnocení družstev, která na loňském šampionátu dopadla pro české týmy tak úspěšně. Ženy skončily stříbrné v konkurenci patnácti celků, družstvo mužů získalo bronzové medaile dokonce mezi dvaceti klasifikovanými národními týmy. „Jak dopadnou soutěže družstev, je těžké odhadovat,“ pokrčil rameny Karel Šklíba. Do hodnocení reprezentačních celků mužů i žen se započítávají umístění nejlepších tří závodníků daného družstva.

Nominace ČR pro ME v běhu do vrchu 2004:
MUŽI
Robert Krupička 
Pavel Brýdl  
Zdeněk Zoubek 
Ondřej Horák
ŽENY
Anna Pichrtová 
Renata Hájková 
Lenka Jančaříková 
Barbora Kuncová 


Profil trati ME 2004 naleznete zde.

Podrobnější informace k ME 2004 naleznete zde.

Výsledky ME v běhu do vrchu 2003 naleznete zde.

Tomáš Klement

Vytisknout