přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. ledna 2017, 13:31

Beskydská laťka přivítá kvalitní konkurenci

Startovní listina 25. ročníku Beskydské laťky začíná rapidně nabírat na atraktivitě. Účast potvrdilo hned několik dalších hvězd ze zahraničí. Nebude chybět ani česká jednička Michaela Hrubá.

Naše výškařská naděje dokázala loni premiérový ročník Mezinárodní výškařské tour ovládnout. O svém celkovém vítězství rozhodla právě v třinecké Werk Aréně, kde úspěšně zdolala 194 centimetrů, čímž v té době vylepšila český juniorský rekord, který ještě o pár týdnů později posunula na 195. V kvalitních výkonech pokračovala i pod otevřeným nebem. Na mistrovství Evropy v Amsterdamu se dostala do finále, kde skončila dvanáctá. Poté se v Bydhošti stala juniorskou mistryní světa a odbyla si i olympijskou premiéru, když v Riu jen těsně neprobila do finále. Na jubilejním 25. ročníku Beskydské laťky bude hlavní domácí nadějí.

První potvrzenou zahraniční soupeřkou byla již koncem prosince Levern Spencerová ze Svaté Lucie, která v roce 2016 zažila životní sezónu, když byla šestá na halovém světovém šampionátu i na olympijských hrách. Její osobní rekord je 196 centimetrů. Na Beskydské laťce bude startovat již počtvrté.

K ní se přidá Ana Šimičová. Chorvatská výškařka s osobním rekordem 199 centimetrů je držitelkou bronzové medaile z evropského šampionátu v Curychu 2014. Halový osobák si skočila v roce 2015 právě v Třinci, kde bude letos závodit popáté.

Naopak poprvé se českému publiku představí extravagantní Američanka Inika McPhersonová. K jejím největším úspěchům patří desáté místo z loňských olympijských her v Riu de Janeiru a také druhé místo z finále Diamantové ligy v Curychu. McPhersonová se může pyšnit osobním maximem 196 centimetrů.

V sektoru by se měla objevit i vítězka tohoto závodu z roku 2014 Švédka Emma Greenová, pro kterou je halová sezóna 2017 rozlučková. Na Beskydské laťce statovala v minulosti pětkrát a pokaždé byla na stupních vítězů. Při svém triumfu před třemi roky zdolala 197 centimetrů. Greenová v průběhu své kariéry vybojovala na velkých mezinárodních akcích čtyři medaile. Tou doposud poslední byl bronz na HME v Göteborgu v roce 2013.

Zajímavou soupeřskou pro Michaelu Hrubou bude jistě Ukrajinka Julia Levčenková. Její tradiční rivalka z mládežnických šampionátů. Levčenková byla na loňském mistrovství světa juniorů bronzová. Její osobní rekord je 195 centimetrů.

Jubilejní 25. ročník Beskydské laťky se odehraje 11. února 2017 od 14:45 hod. ve třinecké Werk Aréně. 

Petr Jelínek, foto: J. Kucharčík

Vytisknout