přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Běloruští kladiváři musejí vrátit olympijsjké medaile

Vadim Děvjatovskij a Ivan Tichon musejí vrátit medaile z olympijských her v Pekingu, kde neprošli dopingovou kontrolou. Opožděné stříbro by měl dostat Pars, bronz Murofuši.

Oba Bělorusové měli po soutěži, v které skončili za vítězným Primožem Kozmusem ze Slovinska, nezvykle vysokou hladinu testosteronu. Odebrání medailí je však teprve prvním krokem. Následovat by měl postih dle antidopingových pravidel v podobě zákazu činnosti.  Děvjatovskému hrozí doživotní distanc, neboť už jednou kvůli užívání zakázaných látek nuceně absentoval (v letech 2000-2002). Trojnásobný mistr světa a stříbrný olympijský medailista z Atén Tichon byl přistižen poprvé, a tak je v jeho případě na místě dvouletý trest. Vztahuje se na něj však čerstvé pravidlo, podle kterého nemohou dopingoví hříšníci startovat na následujících olympijských hrách.


Ivan Tichon na Zlaté tretře 2007, foto: www.graf.cz

Oba závodníci se chystají odvolat k mezinárodní arbitráži v Lausanne, neboť mají výhrady ke způsobu analýzy jejich vzorků. Dle stávajícího verdiktu se však mění pořadí kladivářské soutěže. Na druhé místo v soutěži se posune Maďar Krisztian Pars a bronz získá Japonec Kodži Murofuši, kterému se tak v obdobné formě opakuje situace z minulé olympiády v Aténách, po níž se kvůli diskvalifikaci původního vítěze Maďara Adriana Annuse stal olympijským vítězem.  Na čtvrté místo se posune Karjalainen, pátý bude Ziolkowski a šestý Charfreitag, což v důsledku znamená nejlepší umístění slovenského závodníka na olympiádě od rozdělení ČSFR. Lukáš Melich poskočí z 29. na 27. příčku konečného pořadí.

Adam Pražák

Vytisknout