přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

28. října 2011, 16:17

Belgičtí čtvrtkaři tužili partu v tuhých mrazech

Kandidáti dlouhé štafety pro olympiádu v Londýně absolvovali na popud trenéra a otce největších hvězd Jacquese Borléa přechod islandského ledovce, přičemž se museli vyrovnat s teplotami hluboko pod bodem mrazu.

Někomu to může znít jako vpravdě šílený nápad. V době, kdy velká část evropských atletů začíná pošilhávat po soustředěních v teplých krajích, sebral belgický kouč Jacques Borlée své dva syny, úspěšné čtvrtkaře Kevina a Jonathana, a spolu s dalšími adepty olympijské štafety je zavedl do říše ledu a sněhu, kde teploty v tomto období nezřídka atakují - 20°C.


Bronzový medailista z MS v Tegu, Kevin Borlée, ve vánici; zdroj: BBC

Důvod?  Borléé si od pětidenního treku přes ledovec, kde se museli spolehnout jen na své síly a vzájemnou spolupráci, sliboval utužení vazeb ve skupině a posílení mentální síly svých svěřenců. Právě ta je pro něj často dělítkem vítězů od těch, co se jen zúčastnili.

Skupina pod vedením francouzského polárníka Alaina Huberta se vydala na cestu minulou sobotu a -  jak lze vysledovat ze zápisků reportéra BBC Kierana Foxe, který je doprovázel - opravdu si užila své (jeho  zprávy den po dni naleznete zde).

Noci proklepané zimou ve stanech, všudypřítomný mokrý sníh, který se lepil na lyže, zdravotní obtíže, vyčerpání, trudomyslnost... to je jen rychlý výběr četných zážitků, které si s Islandem spojí. Z poslední zprávy, která se na webu objevila dnes, však je jasné, že jejich martýrium vzalo šťastný konec v hotelové posteli v Reykjavíku.

Nyní bude Borlée čekat, zda sázka na extrémní zážitek přinese očekávané ovoce. Jím by mělo být zlato štafety z ME v Helsinkách a pokoření hranice 2:59 min.

Adam Pražák

Vytisknout