Bekele má double, Frydrych desátý, za dva roky v Tegu

neděle 23. srpna 2009
Etiopská vytrvalecká star udržela svou velmoc nad vodou, po desítce ovládl i pětku. Poslední český zástupce byl oštěpař Petr Frydrych. Berlín se loučí s MS, v roce 2011 hostí akci Korea.

Závěrečný den mistrovství světa potvrdil atletickou dominanci Spojených států amerických nad zbytkem světa, i když Jamajka jim byla velmi zdatným soupeřem. USA dnes získaly tři tituly mistrů světa (dálka - Reeseová, obě štafety) a celkem jich nasbíraly rovných deset, k tomu přidaly po šesti stříbrných i bronzových medailách. Co do cennosti i počtu skončila druhá právě Jamajka, která s bilancí 7 zlatých, 4 stříbrných a 2 bronzových složila celkem 13 účastí na ceremoniálu vítězů. Stejný medailový součet má na kontě i Rusko (4-3-6), avšak cennější sbírku poskládala Keňa (4-5-2). Ta jednoznačně předčila v souboji vytrvaleckých velmocí Etiopii, sedmou v pořadí národů (2-2-4). Pátou a šestou obsadily dvě sousední evropské země. Lepší byl host z Polska (2-4-2) než Německo (2-2-4), i když co do počtu nasbírali více domácí. Česko se dělí díky stříbru oštěpařky Špotákové o 24. místo.

Mírně přeskupené je pořadí zemí podle bodů za první až osmá místa. Zcela jednoznačně v čele jsou Spojené státy s 231 body. Na druhou příčku přeskočilo soupeře Rusko za 153, pomyslná bronzová patří Jamajce 131. Čtvrtá je Keňa, páté Německo, šestá Etiopie. České republice patří se 14 body za tři umístění v osmičce, stejně jako v medailích, 24. pozice. Kromě Špotákové zabodovali výškař Bába (5.) a překážkář Svoboda (6.). Za dva roky se světová elita sejde v korejském Tegu.

Petr Frydrych se do užší osmičky oštěpařu neprobil a skončil desátý za 7929. "Mrzí mě, že jsem se nevešel mezi prvních osm. Chybělo půl metru. Cítil jsem se výborně, ale technika nebyla stoprocentní," litoval svěřenec Jana Železného. "Nicméně i s desátým místem můžu být spokojený. A trenér je myslím taky. Říkal, že cokoliv nad postup bude supr. Potvrdil jsem si, že i v těch nejlepších závodech si dokážu zachovat chladnou hlavu a příště mohu odjíždět už s jinými ambicemi."

Vcelku překvapivé medailisty měla celá soutěž. Snad až na nového šampiona Andrease Thorkildsena. Nor by vyhrál i svým druhým nejdelším pokusem 88.95, své premiérové zlato z MS bral dvojnásobný olympijský vítěz za 89.59. Málokdo ovšem asi počítal s  Guillermem Martínezem. Kubánec měl hned tři pokusy lepší než zbytek pole, stříbro si mu patří nakonec za poslední hod 86.41. Je-li stříbro překvapením, bronz Jukifumi Murakamiho je senzací. Japonec si v berlínské kvalifikaci vytvořil osobní rekord 83.10, dnes mu na stupně vítězů stačilo ještě o 18 cm méně. Až pátý skončil obhájce Tero Pitkämäki, ačkoli byl nejlepší z tabulkově silné finské čtveřice.

USA napravilo své dálkařské faux pas z Pekingu. Nejcennější kovy si odváží v obou kategorií, když dnes nenašla přemožitelku Brittney Reeseová, která navíc soutěž zkvalitnila letošním výkonem roku 710 cm. Také Taťána Lebeděvová skočila výtečně, 697 jistě Rusce spravilo chuť po 6. místu v dálce. Překvapivý bronz pro Turecko získala za 680 cm Karin Mey Melisová.

Krásnou podívanou opět připravili půlkaři. Scénář byl podobný tomu z pekingských OH, jen s jiným obsazením. Mbulaeni Mulaudzi totiž vyhrál stejně jako Wilfred Bungei stylem start-cíl v čase 1:45.29. Pro Jihoafričana je to premiérový velký titul pod otevřeným nebem, zatím se radoval na halovém MS v Budapešti před pěti lety. Za vítězem hořela bitva o další medaile, úplně jí však ušetřen Mulaudzi nebyl, vyhrál nakonec jen o 6 setin. Až na šachovnici se na druhé místo prosmýkl obhájce titulu z Keni, Alfred Kirwa Yego (1:45.35). O tisíciny tak sebral stříbro Jusufu Saadu Kamelovi, šampionovi z patnáctistovky.

Byl to boj, ale Kenenisa Bekele to dokázal. Finiše jsou silnou zbraní etiopského vytrvalce, tentokrát však měl namále a titul urval v taktickém závodě opravdu až v posledních metrech (13:17.09). Na pětikilometrové trati je to pro něj na MS premiéra, z desítky už má po Berlínu čtyři triumfy. Za ním doběhli rodilí Keňané, ovšem v dresech jiných států. Bernard Lagat chvíli tahal v cílové rovince za delší konec, nakonec obhájce titulu přidal k bronzu z 1500 m ještě stříbro. Třetí finišoval James Kwalia C'Kurui z Kataru. První šest závodníků se vešlo do dvou vteřin.

O titulu Marjam Jusuf Džamálové za 4:03.74 rozhodl až protest, po kterém byla diskvalifikována původní vítězka. Španělka Natalia Rodríguezová totiž při podbíhání v poslední zatáčce srazila k zemi do té doby vedoucí Etiopanku Gelete Burkaovou. Zlato tak nakonec putuje do Bahrajnu, stříbro do Velké Británie, neboť Lisa Dobriskeyová prohrála na cílové čáře o setinu s pozdější šampionkou. Bronz patří Američance Shannon Rowburyové, jež finišovala jen s malým odstupem.

Už kolem poledne se rozdělovaly medaile v ženském maratonu. Zcela v něm propadly africké velmoci, jedinou zástupkyní v první desítce je Aselefech Mergiaová, která alespoň pro Etiopii získala bronzovou medaili za 2:25:32. Cennější kovy však braly Asiatky. Na nevyšší stupínek vystoupala  Číňanka Xue Bai, jež proběhla pod Braniborskou bránou v čase 2:25:15, o deset vteřin zpět za ní pak Japonka Jošimi Ozakiová.

Tradičním vyvrcholením všech mistrovstvá jsou čtvrtkařské štafety. O napínavé souboje nebyla nouze, avšak nikoli o první místa. Ta mají jakoby rezervovaná americká kvarteta, dnes ve složení Dunnová, Felixová, Demusová, Richardsová a Taylor, Wariner, Clement, Merritt. Obá týmy také dosáhly na nejlepší letošní časy, 3:17.83 a 2:57.86. Na stupně vítězů je doplnili Jamajčanky a Rusky a Britové a Australané.