přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Bekele, Kipchoge a Šahín se utkají v Moskvě

Dohromady 14 běžeckých disciplín absolvují muži a ženy v Moskvě. Kdo patří k největším favoritům na běžeckém oválu?

                                                foto: EAA

MUŽI

60 m
Zatím žádný sprinter se letos v hale nedostal pod šest a půl vteřiny. Nejvíce se k této hranici přiblížili američtí běžci. Pozornost se bude soustředit především na zámořské duo Leonard Scott (6.52) a Terrence Trammell (6.53). Úřadující šampion Jason Gardener z Velké Británie do Moskvy titul obhajovat nepřiletí, plně se soustředí na nadcházející Hry Commonwealthu.

400 m
Obhájce titulu z Budapešti Alleyne Francique vede letošní světové tabulky, když na začátku března v Liévinu zaběhl čtvrtku za 45.80. Devětadvacetiletý běžec z Grenady letos startoval na šesti mítincích a na všech vyhrál! Z Američanů prokázal zatím nejlepší formu čerstvý šampion USA Milton Campbell, který do Moskvy přilétá neporažen ani na jednom ze čtyř letošních startů. Pod hranici 46 vteřin se letos vešli další tři atleti.

800 m
Všeobecně se očekává, že souboj o titul na této trati svedou dva suverénní lídři letošních tabulek IAAF - domácí Jurij Borzakovskij (olympijský vítěz) a Keňan Wilfred Bungei. Jejich letošní maxima mají hodnoty 1:46.4, respektive 1:45.94. Na startu nebude chybět ani obhájce titulu, Jihoafričan Mbulaeni Mulaudzi.

1500 m
Daniel Kichirchir Komen z Keni zvládl letos dvakrát zaběhnout 1500 m pod 3:35 minut. Teprve jedenadvacetiletý mladík bude však mít silné soupeře. Podle letošních tabulek IAAF je konkurence velice silná, do rozmezí šesti vteřin se vešlo 13 běžců.

3000 m
Na této trati se podle komentátorů IAAF odehraje největší podívaná světového šampionátu. Do závodů jsou přihlášeni několikanásobný světový rekordman Kenenisa Bekele (Et.), mistr světa z roku 2003 na 5000 metrů Eliud Kipchoge (Keňa) a světový šampion ve stýplu Saif Saaeed Šahín (Kat.).

60 m př.
S nejrychlejším časem přilétá do Moskvy Američan Terrence Trammell. Z domácího šampionátu má zapsáno 7.46, ale na překážkách umí zaběhnout i o čtyři setiny rychleji. Kromě vítěze mistrovství USA přilétá ze zámoří další skvělí sprinteři. Američan Dominique Arnold (7.51) a Jamajčan Maurice Wignall (7.54) budou taktéž patřit k favoritům. Start olympijského vítěze Liu Xianga (Čína) zatím není kvůli zranění jistý.


ŽENY

60 m
Vedoucí ženou letošních tabulek je domácí Marija Bolikovova, která v únoru v Samaře zaběhla šedesátku za 7.04 s. Ze zámoří však přiletěla do Moskvy zabojovat pětadvacetiletá šampionka Spojených států amerických pro rok 2006 Me'Lisa Barberová (7.05) a k silným soupeřkám bude patřit také nová rekordmanka Francie Christine Arronová (7.06), která se letos třikrát dostala pod 7.10 sekund.

400 m
Domácí Natalya Nozarovová bude v Moskvě obhajovat svůj titul z Budapešti. V Maďarsku před dvěma lety zaběhla nový rekord šampionátu - 50.19, ale letos se již o dvě setiny dostala pod hranici padesáti vteřin a vede světové tabulky. Jejími konkurentkami budou domácí Olesya Krasnomovetsová (50.04) a Vania Stambolovová z Bulharska (50.58).

800 m
Titul z minulého halového mistrovství světa obhajuje Maria Mutolaová (Moz.), ale na čele letošních tabulek jsou ruské závodnice. Olga Kotlyarovová (1:57.51), Natalya Tsyganovová (1:59.18) nejspíše přetnou Mutolaové šňůru šesti vítězství na světových šampionátech.

1500 m
Neuvěřitelně letos zaběhla tuto trať domácí Jelena Sobolevová. Výkonem 3:58.28 utvořila na národním šampionátu nový světový rekord a je zřejmé, že tato třiadvacetiletá běžkyně bude aspirovat na titul mistryně světa. Také druhý nejrychlejší čas roku 2006 patří ruské závodnici - Julija Chizhenkovová skončila na domácím mistrovství stříbrná za novou světovou rekordmankou v šestém nejlepším čase všech dob - 4:01.26. Největší hrozbou pro ruské duo může být vycházející hvězda Maryam Yusuf Jamalová z Bahrajnu, která letos debutovala v hale časem 4:01.82.

3000 m
Také na této trati padl letos světový rekord a také zde se o něj zasloužila ruská závodnice, tentokrát Lilija Shobukhovová časem 8:27.86. Druhá v letošním žebříčku IAAF je Ruska Olesja Syrevová, která časem 8:29.00 taktéž zaběhla lépe, než byl dosavadní světový rekord Berhane Adereové z roku 2003. Zlato z minulého šampionátu bude obhajovat Meseret Defarová (Et.), která je letos na třetí na světě.

60 m př.
Finalistka předchozích tří šampionátů, Jamajčanka Lacena Golding-Clarková přilétá do Moskvy jako držitelka nejrychlejšího času sezony. V Lipsku si zlepšila osobní maximum na 7.83 s. V Birminghamu pak časem 7.87 dokázala, že letos jí to opravdu běhá. Švédka Susanna Kallurová, úřadující evropská šampionka letos třikrát běžela za 7.88, nebo rychleji a po sedmém a pátém místě na předchozích mistrovstvích světa bude jistě chtít mnohem lepší umístění. Americká výprava spoléhá na dvě ženy - Danielle Carruthersovou (7.93) a Damu Cherryovou (7.95 - osobní rekord).

David Klempíř

Vytisknout