Bekele debutoval na maratonské trati

pondělí 7. dubna 2014
Světový rekordman na pětce a desítce zaběhl v Paříži při svém prvním maratonu v životě čas 2:05:03, což je šestý nejrychlejší debut historie a nejlepší u závodníků starších 30 let.

Pařížskou trať vybral manažer Jos Hermes Kenenisovi Bekelemu i proto, že na ní bude jednoznačně hlavní postavou a ne jen jednou z hvězd, jako by tomu bylo u prestižnějších maratonů. To se sice bezezbytku naplnilo, na druhou stranu to mohlo mít vedle problémů s hamstringy vliv na výsledný čas, neboť soupeři Bekelemu nestačili. „Od pětadvacátého kilometru jsem běžel sám, bylo to velmi těžké,“ prohlásil jednatřicetiletý Etiopan po závodu, v němž snil o útoku na světové maximum. Nakonec za loňským výkonem Keňana Kipsanga z berlínské trati zaostal o minutu a 40 vteřin.

Čas 2:05:03 řadí trojnásobného olympijského vítěze a majitele pěti světových titulů z pětky či desítky na druhé místo v letošních tabulkách, v historickém srovnání se řadí na 26. příčku. „Mým cílem byl čas 2:05, takže jsem víceméně běžel to, co jsem čekal,“ dodal Bekele, který svým výkonem o osm sekund pokořil pařížské maximum Keňana Stanleyho Biwotta z předloňska. Druhého muže pořadí, krajana Getachewa, porazil o minutu a tři čtvrtš.

Ženskou kategorii vyhrála Keňanka Flomena Cheyechová v novém osobním rekordu 2:22:44.

Adam Pražák, foto: graf.cz