Bekele a Dibabaová obhájili vítězství

středa 23. listopadu 2011
V první den mistrovství světa v krosu v japonské Fukuoce zvítězili Etiopští běžci Kenenisa Bekele a Tiruneš Dibabaová.

Pro Bekeleho znamená vítězství na kratší trati již devátý titul mistra světa. V neděli se pokusí o stejný úspěch i na 12 kilometrech. Třiadvacetiletý Etiopan porazil v napínavém finiši Isaaka Kiprona Songoka z Keni o pouhou sekundu a vyhrál v čase 10:54. Bronz získal v čase 10:57 Maročan Kaúč. Jeden z největších favoritů, katarský vytrvalec Saif Saíd Šahín, doběhl do cíle až na 9. místě se ztrátou čtrnácti vteřin.

Titul v ženském závodě na osm kilometrů obhájila Tiruneš Dibabaová z Etiopie v čase 25:21. O pět vteřin byla pomalejší nizozemská reprezentantka Lornah Kiplagatová, ačkoliv v náběhu do posledního okruhu vedla čelo závodu s náskokem tří vteřin. Přesto stříbrná medaile znamená pro Holandsko historicky první medaili z MS v krose. Bronzovou medaili si z Japonska odveze juniorská šampionka z roku 2004, Etiopanka Meselech Melkamuová (25:38).

V závodě na šest kilometrů juniorek doběhly na prvních čtyřech místech Keňanky, když nejrychlejší byla Korikwiangová s časem 19:27. Vzácně vyrovnaný finiš musely rozhodnout až záběry z cílových kamer. V soutěži družstev jsou na tom po prvním dni dle očekávání týmy z Keni a Etiopie.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Výsledky MS v krosu (1. den):

MUŽI
mílaři (4 km): 1. Bekele (Et.) 10:54, 2. Songok (Keňa) 10:55, 3. Kaúč (Mar.) 10:57, 4. Limo (Keňa) 11:00, 5. Aboosh (Et.) 11:01, 6. Goucher (USA) 11:02.
družstva: 1. Keňa 21, 2. Etiopie 48, 3. Maroko 53.

ŽENY
vytrvalkyně (8 km):
1. Dibabaová (Et.) 25:21, 2. Kiplagatová (Niz.) 25:26, 3. Melkamuová (Et.) 25:38, 4. Johnsonová (Aus.) 25:43, 5. Yimerová (Et.) 25:47, 6. Fukušiová (Jap.) 25:51.
družstva: 1. Etiopie 16, 2. Keňa 39, 3. Japonsko 80.
juniorky (6 km): 1. Korikwiangová (Keňa) 19:27, 2. Nyarwaiová (Keňa) 19:27, 3. Kosgeiová (Keňa) 19:45, 4. Chepkiruiová (Keňa) 19:52, 5. Gebreová (Et.) 19:56.
družstva: 1. Keňa 10, 2. Etiopie 29, 3. Japonsko 58.