přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. listopadu 2011, 11:26

Běchovická tradice pokračuje nepřerušeně po stodvanácté

Není v Česku známější běžecké obce než té, v které stojí slavný patník na 13. kilometru českobrodské silnice.

Od něj se vydají v neděli 28. září na náročnou desetikilometrovou trať v historii nepřerušeného závodu nejen borci bojující o republikové tituly, ale i spousta amatérských běžců.

„Bezprostředně po startu v obci Běchovicích je mírný, asi 300 m dlouhý sklon, pak rovina; na 7 km se silnice snižuje prudkým svahem (vrch Tábor) cca 500 m, pak ihned zase přechází ve značné stoupání až do 1 km před cílem (vrch Hrdlořezy) a odtud pak již v pozvolný sklon až k cíli v Žižkově,“ stojí na webových stránkách Běchovic stručný popis trati, kterou již po 112. zdolají stovky běžců od rekreačních až po profesionály.

Zaokrouhlí Kamínková?
Hlavní pozornost letos bude podle všeho poutat ženy, které vyběhnou na trať v 11 hodin. O unikátní desátý titul v řadě se pokusí Petra Kamínková. Kromě posílení nedostižného náskoku v čele statistik MČR by se olomoucká závodnice postarala o opravdu nevídaný kousek, který si jako jako cíl vytkla hned po loňském doběhu: „Nemám moc velké šance na zaběhnutí absolutního traťového rekordu, mohla bych alespoň vyhrát tento závod desetkrát za sebou. A o tom se rozhodne za rok.“ Situaci má na první pohled snazší, chybět budou obě další medailistky Frintová i Všetečková. „Hlavní soupeřky vidím v Ivaně Sekyrové, Martě Fenclové a Lucce Müllerové, která mě porazila na pětce na dráze, na desítce jsem snad o trochu lepší,“ uvedla dnes Kamínková, která se zpočátku sezóny potýkala se zraněním, teď je ale prý fit, už od června závodí a na boj o „desítku“ se moc těší. „Byla bych moc ráda, kdyby mi to vyšlo, ale když ne, život jde dál. Zrovna tuhle jsem potkala Alenu Peterkovou (česká rekordmanka na vytrvaleckých tratích) a říkala mi „běhej, dokud můžeš“,“ nechala se slyšet devítinásobná vítězka. Do pořadí mohou promluvit i další třicátnice Eva Milesová, Helena Poborská, i když pro obě je doménou spíše běh do vrchu. Zajímavý bude start jinak specialistek chodkyň Barbory Dibelkové, Lucie Pelantové a nedávné olympioničky Zuzany Schindlerové. Mezi juniorkami čekejme v cíli první nejspíše Lucii Sekanovou nebo Kateřinu Berouškovou.


Petra Kamínková po devátém triumfu v řadě - foto: J. Čech

Uvolněný trůn
Obhájce mužského titulu Jan Kresinger měl založeno také na pěknou šňůru, o třetí titul v řadě se však nepokusí, chybí mezi přihlášenými, stejně jako loni druhý v pořadí Vít Pavlišta. Z medailistů by se tak na startu v pravé poledne měl objevit bronzový Daniel Fekl. V bezmála sedmdesátičlenném poli však najdeme mnohem více favoritů. Čtvrtou pozici před rokem obsadil vrchař Petr Pechek, hned za ním skončili první dva z dubnového MČR v půlmaratonu, dvaadvacetiletý Martin Frei a jeho trenér, veterán a fenomén vytrvaleckých tratí Róbert Štefko. (V Pardubicích na půlmaratonu doběhli v opačném gardu.) Překvapit mohou také první dva loňští junioři, kteří již vstupují v Běchovicích mezi dospělé, Lukáš Kourek a Jiří Voják. A rozhodně je třeba počítat i s Pavlem Faschingbauerem, trojnásobným republikovým mistrem, který loni chyběl. K favoritům mezi juniory patří Jakub Bajza, Filip Jalový a Petr Kaminski.

Běchovice nejsou pouze republikové vavříny
Nejen o medaile a tituly se poběží 10 031 metrů z Běchovic na Pražačku. V 11 hodin vyrazí kromě mistrovských ženských kategorií také veškeré závodnice příchozí. O půl hodinu později se na trať vydají příchozí muži, veteráni nad 40 let. Pánové 39 a mladší uslyší svůj startovní výstřel stejně jako běžci přihlášení do bojů o tituly šampionů republiky v pravé poledne.

Zdravotnické měření zdarma
Ikonou běchovické tradice už se stal prof. MUDr. Jan Pirk, DrSc. Přednosta Kardiocentra IKEM Praha nejenže ordinuje běh sobě, své rodině i pacientům, ale už také téměř tradičně provádí v prostoru cíle měření ukazatelů jako tlak, cholesterol apod. „Letos vycházejí Běchovice přesně na Den srdce. Profesor Pirk se svojí firmou nabízí měření nejen závodníkům, ale také kolemjdoucím, všem bezplatně,“ uvedl za pořadatele Ladislav Kárský. Z dalších doprovodných akcí zmiňme Mladé Běchovice, které proběhly uplynulý víkend a In-line závod, který se uskuteční od 10.30 na poloviční trati, startuje se rovněž u „patníku“.

I na Běchovice už přes net
Přes Internet, což je novinka letošního ročníku, se přihlásila takřka tisícovka běžců, přes osm set jich mělo ke včerejšímu dni zaplaceno. Když k tomu připočteme 130 závodníků mistrovských kategorií, je jisté, že počet účastníků znovu překročí tisícovku. „Odhadujeme, že zhruba dvě stovky, především starších běžců, kteří si netykají s Internetem, se budou přihlašovat ráno před startem. Jsme na to připraveni,“ popsal Kárský. Cílem v Praze na Jarově by tak mělo proběhnout mezi 1100 až 1200 sportovců. Velkou část z nich zná běžecký guru a moderátor letošního ročníku Ivo Domanský.

Michal Procházka

Vytisknout