Běchovice představily nové trofeje

Běchovice představily nové trofeje
Aktuality
středa 21. září 2016
Běchovický silniční závod slaví významné jubileum. V souvislosti s ním byly v galerii Zlatá husa představeny nové trofeje pro vítěze mistrovských závodů.

Silniční závod Běchovice – Praha je nejstarším nepřerušeným závodem v Evropě a po Bostonském maratonu se jedná o druhý nejstarší závod na světě. První ročník se odehrál 27. května 1897. Tehdy bylo na startu pouhých osm závodníků a historicky prvním vítězem se stal Jakub Wolf. Od té doby se závod běhá bez přerušení. „S pokorou a úctou vzhlížíme k zakladatelům tohoto závodu, který je opravdu výjimečný. Velký dík patří všem, kteří se v historii podíleli na jeho pořádání. Rádi bychom zahájili oslavy jubilejního výročí představením těchto krásných trofejí. Běchovice se vrátí také do přímého televizního přenosu po celé trati a připravujeme i další překvapení,“ zahájil setkání Libor Varhaník, předseda Českého atletického svazu.

Jeho slova doplnil ředitel Českého atletického svazu a předseda organizačního výboru Běchovic Tomáš Janků. „Věřím, že Běchovice přežijí minimálně ještě dalších 120 let. Cítím z tohoto závodu obrovského ducha a historii. Je obdivuhodné, že se takový jedinečný závod daří držet již celých 120 let,“ dodal. Následně pak přijal výzvu moderátora akce Libora Boučka a oba přislíbili aktivní účast na příštím ročníku.

Symbolika a tradice

U příležitosti jubilejního 120. ročníku závodu Česká spořitelna Běchovice – Praha vznikla zcela nová trofej pro vítěze mistrovského závodu. Ta bude mít tvar legendárního patníku na 13. kilometru ulice Českobrodské, který vyznačuje již od založení závodu, jeho start.

Kromě trofejí pro první tři vítěze ženské a mužské kategorie Mistrovství ČR v silničním běhu na 10 km, je vyrobena i speciální trofej, na jejíž podstavec bude každý rok zaznamenáno jméno vítězů mužského i ženského závodu.

Autoři trofeje David Železný a Mirek Ščudla se při tvorbě trofeje chtěli koncentrovat na dva hlavní symboly závodu, a to na patník na 13. kilometru, označující start a také na Heydukovu sochu v běchovickém Parku běžců. Výsledkem je bronzová soška patníku se siluetami běžců, která je provedena ve třech velikostech a obdrží ji medailisté mistrovských závodů. „Pověstný patník na třináctém kilometru pro mě znamená start závodu, který miluji a rád ho běhám. Zároveň se pro mě stal inspirací pro tvorbu této ceny a pro naši galerii je ctí, že jsme se na její tvorbě mohli podílet,“ řekl David Železný.

Kmotry trofeje jsou přední český kardiochirurg a přednosta Kardiocentra v IKEMu prof. MUDr. Jan Pirk, DrCs, který je sám vášnivým běžcem a také naše nejlepší běžkyně současnosti Eva Vrabcová Nývltová, účastnice nedávných olympijských her v Riu de Janeiru a osmá žena letošního evropského šampionátu v půlmaratonu. „Běchovice jsou pro mě srdcovou záležitostí. Byl to první závod, který jsem běžela, když jsem začala koketovat s atletikou. Má pro mě velký nostalgický význam. I když má účast v nedělním závodě není jistá, stále věřím, že poběžím,“ řekla naše úspěšná reprezentantka. Její slova doplnil i Jan Pirk. „I pro mě jsou Běchovice srdcovkou. Bydlím přibližně 400 metrů před cílem, takže se v podstatě jedná o mojí domácí trať,“ uvedl.

Běchovice pomáhají

Tento závod je též spojený s charitativním projektem Atleti pomáhají. Ten pomáhá dětským pacientům na oddělení ortopedie FN Motol. V závěru akce tak mají hosté možnost podpořit tento projekt zakoupením funkčního trička NIKE s jedinečným designem, jehož cena je 1 000,- Kč a celou částkou se přispěje na vymalování oddělení a zpříjemnění pobytu dětem v nemocnici.

Výjimečná událost si žádá i výjimečný prostor a ten poskytla galerie Zlatá Husa. Projekt galerie Cermak Eisenkraft vznikl v roce 2013 s ambicí stát se významným hráčem na poli obchodu s poválečným a současným českým, ale i světovým uměním. Jméno společnosti nalezli její zakladatelé v nedávné historii svých rodin, což má vyjadřovat vztah k tradičním a konzervativním hodnotám. 

Petr Jelínek

Fotogalerie