Běchovice ovládli Kreisinger a Kamínková

Dvaadvacetiletý Jan Kreisinger vyhrál v tomto slavném závodě poprvé, Petra Kamínková zaznamenala rekordní osmé vítězství!

Letošnímu 110. ročníku nejstaršího běžeckého závodu v Evropě "Běchovice-Praha" přálo počasí. Sluníčko a příjemný vítr do zad pomáhaly běžcům na klasické desetikilometrové trati.

V mistrovské kategorii mužů poprvé v kariéře zvítězil atlet klubu AK Kroměříž Jan Kreisinger. Již na druhém kilometru se společně z Davidem Gerychem a Róbertem Štefkem utrhli zbytku startovního pole. Pod obávaným kopcem "Hrdlořezákem" získal Kreisinger náskok asi 50 metrů, ale kilometr před cílem Štefko svého svěřence dohnal, zatímco David Gerych začal trochu ztrácet.

Kreisinger si vítězství pohlídal a časem 30:41 vyhrál. Róbert Štefko ztratil na vítěze šest vteřin. Třetí David Gerych měl čas 31:06. "Moc jsem tomu závěrečnému úniku nevěřil," řekl vítěz těsně po doběhu: "Na čtvrtém kilometru jsem měl trochu krizi a pak jsem chvíli běžel s klukama z oddílu. Před Hrdlořezákem jsem ale natáhl krok..." Kreisinger dodal, že s časem není příliš spokojený. "Chtěl jsem běžet pod 30 minut. Foukalo mi do zad, ale bylo na mě trochu moc teplo."

Ani Štefkovi závod nevyšel závod přesně podle jeho představ. "Trochu mě píchalo v boku, nebyl jsem zdravotně úplně v pořádku. Ale neberu to nijak tragicky."

Po letošním ročníku se opět přepíší historické statistiky. Petra Kamínková vyhrála v letošním ročníku již po osmé v řadě! Ze skupiny závodnic se utrhla již na prvním kilometru a po větší část závodu si udržovala pohodlný náskok okolo 500 metrů. "Byl to záměr," svěřila se v cíli, kam doběhla za 34:52 minut. "Chtěla jsem běžet na svůj rekordní čas, což nevyšlo. Proto jsem nasadila tempo již od začátku. Ještě na pěti kilometrech to vypadalo dobře, ale pak začaly docházet síly." Druhá Metelková doběhla přesně minutu za vítězkou, třetí byla Lucie Müllerová z AC Slovan Liberec.

Petra Kamínková také řekla, že by ráda zaokrouhlila počet svých vítězství v řadě na rovných deset. "Ještě dvakrát musím vyhrát. Budu se o to snažit," slíbila s úsměvem.

Na start prestižního mistrovství se letos postavilo okolo 1400 běžců.

Kompletní výsledky naleznete zde.

Z výsledků M ČR:

1. Jan Kreisinger (AK Kroměříž) 30:41, 2. Róbert Štefko (AK Kroměříž) 30:47, 3. David Gerych (AK Kroměříž) 31:06, 4. Petr Kasl (TJ Baník Stříbro) 31:42, 5. Martin Kotouč (AK SSK Vítkovice) 32:32, 6. Vít Pavlišta (AC Slovan Liberec) 32:35.

JUNIOŘI
1. Lukáš Kourek (SU Nové Město na Moravě) 32:59, 2. Jiří Voják (AC Domažlice) 33:24, 3. Stanislav Kokaisl (AC Domažlice) 35:00.

DOROSTENCI
1. Radek Groh (TJ Dvůr Králové) 19:27, 2. Zdeněk Hejduk (TJ Sokol Kolín) 19:36, 3. Jakub Bajza (AK Kroměříž) 19:56, 4. Ondřej Fejfar (TJ Dvůr Králové) 20:05, 5. Josef Krygar (Sokol České Budějovice) 20:24, 6. Jakub Červ (Atletika Polička) 21:23.

1. Petra Kamínková (AK Olomouc) 34:52, 2. Táňa Metelková (SK Týniště nad Orlicí) 35:52, 3. Lucie Müllerová (AC Slovan Liberec) 36:06, 4. Ivana Sekyrová (A.C. Sparta Praha) 36:30, 5. Irena Petříková (ACP Olymp Brno) 37:48, 6. Ivana Martincová (AC Moravská Slavia Brno) 38:12.

JUNIORKY
1. Lucie Sárová (TJ Nové Město na Moravě) 40:50, 2. Markéta Schubertová (Olympia Bruntál) 41:36, 3. Ivana Klímová (Batt klub Nové Město na Moravě) 44:36, 4. Silvie Svobodová (TJ Klatovy) 44:44, 5. Lucie Skybová (ACP Olymp Brno) 45:53, 6. Jana Lábusová (PSK Olymp Praha) 47:58.

DOROSTENKY
1. Lucie Sekanová (Sokol České Budějovice) 21:59, 2. Petra Spurná (USK Praha) 22:50, 3. Eva Krchová (ACP Olymp Brno) 23:15, 4. Martina Vévodová (AK Perná) 24:10, 5. Marie Drösslerová (TJ Sokol Opava) 25:00, 6. Karolína Grohová (TJ Dvůr Králové) 25:14.